Predpoklad rastu stavebného sektora v roku 2020 sa v kontexte krízy spôsobenej novým koronavírusom výrazne zhoršil. Zo správy analytickej spoločnosti GlobalData vyplýva, že stavebný priemysel tento rok zaznamená rast na úrovni pol percenta.

Pred vypuknutím globálnej pandémie ochorenia Covid-19 analytici spoločnosti predpovedali globálny rast v stavebnom sektore na úrovni 3,1 percenta. Ich predpoveď tak bola v porovnaní s 2,6-percentným rastom v roku 2019 optimistickejšia.

V aktuálnej správe analytici očakávajú, že pandémiou budú na konci druhého štvrťroka postihnuté všetky hlavné trhy. Podľa predpovede zaznamená stavebný sektor v západnej Európe tento rok prepad o 1,9 percenta a čeliť bude vážnemu narušeniu. Komerčnej výstavbe v oblasti služieb a turizmu hrozí podľa predpovedí úplné zastavenie v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov.

Celosvetová predpoveď spoločnosti GlobalData tiež predpokladá, v prípade uvoľnenia bezpečnostných opatrení, v druhej polovici roka by mohli nastať podmienky umožňujúce, v oblasti ekonomickej aktivity a slobody pohybu, návrat do normálu.

Pád bude strmejší na Západe

Analytici v správe rozlišujú medzi vyspelými a rozvíjajúcimi sa trhmi. Kým v rozvíjajúcich sa ekonomikách predpokladá tento rok spomalenie v oblasti stavebníctva na polovicu, tesne pod úroveň dvoch percent, následne v budúcom roku môže prísť opätovný nárast na hranicu piatich percent. V rozvinutých ekonomikách analytici predpokladajú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa