Švédska stavebná spoločnosť Skanska v druhom štvrťroku zvýšila prevádzkový zisk na 2,34 miliardy švédskych korún z vlaňajších porovnateľných 845 miliónov SEK. Firme pomohlo oživenie stavebnej aktivity po pandémii, súčasne ale vo svojej správe varovala pred rastúcim tlakom na jej dodávateľský reťazec. Skanska je najväčšou stavebnou firmou v Škandinávii a jednou z najväčších v USA, pôsobí aj na Slovensku.

V druhom štvrťroku 2019 Skanska vykázala zisk 2,74 miliardy SEK. „Celkovo sa neistota na trhu začína znižovať a aktivita na našich trhoch zrýchľuje," uviedla firma. S nárastom aktivity sa však objavil aj nedostatok niektorých materiálov, čo spôsobilo rast cien.

Regióny: Rekonštrukcia starého mosta. Pre časový sklz proti plánu musia robotníci pracovať v trojsmennej prevádzke.
Neprehliadnite

Priemysel a stavebníctvo na Slovensku rástli, za obdobím pred pandémiou však stále zaostávajú

Zákazky v stavebnej divízii stúpli o 35 percent na 49,8 miliardy SEK. Prevádzková marža, teda podiel prevádzkového zisku na tržbách, sa zvýšila na 4,7 z 2,2 percenta. Stavebná divízia má hlavný podiel na tržbách skupiny, uviedla agentúra Reuters.

Skanska patrí k najväčším stavebným spoločnostiam v Českej republike a na Slovensku. Zaoberá sa hlavne cestným a železničným staviteľstvom a betónovými konštrukciami. Jej dcérske spoločnosti sa zameriavajú aj na stavbu a development bytov a komerčných nehnuteľností. V roku 2000 Skanska získala kontrolný podiel v spoločnosti IPS.