Stavebná produkcia v eurozóne v decembri klesla, prvýkrát za tri mesiace. Poukázali na to v stredu zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Produkcia v stavebnom sektore eurozóny klesla v decembri medzimesačne o 3,7 percenta po 2,3-percentnom raste v novembri. V celej Európskej únii stavebná produkcia v decembri klesla o 3,3 percenta. V novembri zaznamenala rast na úrovni 1,8 percenta.

V medziročnom porovnaní produkcia v stavebníctve eurozóny klesla v decembri o 2,3 percenta. Tempo poklesu sa tak výrazne zrýchlilo, keď v novembri klesla o 0,6 percenta. V celej EÚ klesla stavebná produkcia medziročne o 2,1 percenta.

Najvyššou obytnou budovou na Slovensku sa stala Klingerka v bratislavskom Ružinove. Dosiahnutie najvyššieho bodu 115 metrov vysokej veže oslávil vo štvrtok 19. novembra 2020 developer tradičným spôsobom, a to osadením glajchy. Na snímke usádzanie glajchy na strechu najvyššej bytovej budovy na Slovensku
Neprehliadnite

Stavebníctvo čelí najhoršiemu prepadu za posledných 12 rokov

Za celý rok 2020 zaznamenala stavebná produkcia v štátoch eurozóny pokles o 5,7 percenta. V Európskej únii pokles predstavoval 5 percent.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých údaje sú k dispozícii, najviac klesla stavebná produkcia medzimesačne v Slovinsku, kde pokles dosiahol 13,1 percenta. Výrazne sa znížila aj vo Francúzsku (-8,6 percenta) a v Nemecku (-3,2 percenta). Rast zaznamenali Slovensko (9,1 percenta), Rumunsko (2,2 percenta), Poľsko (1,9 percenta) a Španielsko, kde sa stavebná produkcia zvýšila o 1,8 percenta.

V medziročnom porovnaní klesla stavebná produkcia najvýraznejšie v Belgicku (-13 percent), Česku (-12,4 percenta) a vo Francúzsku (-9,7 percenta). Rast zaznamenali Rumunsko (11,5 percenta), ďalej Nemecko (2,2 percenta) a Holandsko, kde produkcia v stavebníctve vzrástla o 0,7 percenta.