Tarifné platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 4 percentá. O ďalšie 2 percentá sa v septembri až decembri budúceho roka v štátnej a verejnej službe zvýši mzdová základňa, a to vo forme odmien či funkčných príplatkov. V rovnakej miere by pritom mali rásť platy štátnych a verejných zamestnancov aj v roku 2018. Takýto nárast platov si podľa ministra financií Petra Kažimíra vyžiada 170 miliónov eur ročne a bude sa týkať 250-tisíc zamestnancov v štátnej a verejnej službe, okrem učiteľov.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (Smer-SD) vyvracia obvinenia bývalej zamestnankyne rezortu Zuzany Hlávkovej. Zdôraznil, že rozpočet na predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie (SK PRES) bol vo výške 70 miliónov eur a nielenže ho neprekročia, ale aj ušetria. Obvinenia označil za cielený útok na predsedníctvo. M. Lajčák takisto povedal, že ak by niekto dokázal, že porušil zákon alebo morálne princípy, tak nie je prilepený k stoličke ministra a odíde.

Štátni zamestnanci si polepšia, od januára im stúpnu platy

Zdroj: SITA/Marko Erd

Slovensko od budúceho roka zdaní ziskové firmy z regulovaných sektorov ekonomiky, v ďalších rokoch bude sadzba mimoriadneho odvodu klesať. V stredu o tom rozhodol parlament. Sadzba zvláštneho odvodu pre firmy podnikajúce napríklad v energetike, telekomunikáciách, poisťovníctve či farmácii stúpne na 8,712 percenta, dvojnásobok súčasnej sadzby. Na pôvodnú úroveň sa vráti v roku 2021.

Polícia vzniesla obvinenie proti predsedovi hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igorovi Matovičovi za ohováranie premiéra Roberta Fica. Toho sa údajne dopustil tým, že zverejnil v auguste 2015 anonymnú informáciu, ktorú dostal do poštovej schránky. R. Fico si podľa anonymu spoločne s manželkou v roku 2008 založili schránkovú firmu na Belize. V deň vzniku si táto firma údajne založila dva bankové účty v Belize Bank Internacional (BBIL). Stav účtov k 21. júlu 2015 bol vraj 674 546 004,42 USD.

Európsky parlament v stredu na svojom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválil plán zaviesť do roku 2030 prísnejšie národné limity pre hlavné látky znečisťujúce ovzdušie. Limity by v budúcej smernici mohli obmedziť zdravotné dopady znečistenia na obyvateľov do roku 2030 až o polovicu.

Nemecké aerolinky Lufthansa vo štvrtok zrušia kvôli štrajku pilotov asi polovicu letov, presne 912. Druhý deň protestu, ktorý odštartoval v sredu, sa dotkne zhruba 115-tisíc cestujúcich.

Štátni zamestnanci si polepšia, od januára im stúpnu platy

Meškanie letov spôsobené štrajkom Zdroj: SITA/AP

Čína chce do konca roka celoštátne obmedziť fajčenie na verejných priestranstvách. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na čínske úrady. Čína drží svetové prvenstvo v počte fajčiarov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že následkom ochorení spojených s konzumáciou tabaku zomrie milión Číňanov ročne, kvôli pasívnemu fajčeniu 100-tisíc.

Utorkový dvojhodinový výpadok služieb Google na Slovensku a v Česku zrejme spôsobila chyba vo vnútri firmy. Hackerský útok je veľmi nepravdepodobný. Uviedol to technický riaditeľ národného prepojovacieho uzla Nix.cz Adam Golecký. Podľa oficiálneho vyjadrenia zástupcov Google problémy technického charakteru vznikli v dôsledku údržby časti siete.

Štátni zamestnanci si polepšia, od januára im stúpnu platy

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.