Premiér Robert Fico náhle rozhodol o odchode generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), nominanta SNS, Petra Hajaša. Pred národom hovorí, že agentúra potrebuje zefektívniť svoju prácu. Čo je iste pravda, no existuje vážnejší dôvod. Množia sa podozrenia, že ľudia z agentúry určenej na lákanie investorov, pracovali aj na čomsi inom. Vypaľovaní tých, ktorí prišli na Slovensko podnikať.

Informácie o takýchto praktikách sú prísne neoficiálne, investori o nich odmietajú hovoriť verejne. Ale indícií je dosť. Jeden z príbehov znie zhruba nasledovne. Na dvore fabriky zastaví čierna limuzína. Vystúpi z nej človek zo SARIO a bez akéhokoľvek strachu vyhlási, že skúpil cez svoje kontakty susediace pozemky, na ktorých chce investor rozšíriť výrobu. Samozrejme, investorovi ich s patričným všimným predá.

Štátni výpalníci

Situácia dozrela do štádia, ktoré nevyriešia politické výmeny úradníkov, ale adresné a tvrdé trestnoprávne postihy kriminálnikov vo verejnej správe. Nevymýšľajú len zložité siete nastrčených firiem, cez ktoré sa v tendroch oberá štátna kasa, ale bez strachu sa obohacujú, kde sa len dá.

Hanba a škody, ktoré krajine spôsobujú, sú závažné. Investori so svojimi skúsenosťami možno neutekajú oficiálne do médií, ale nenechávajú si ich pre seba. Cez biznis partnerov či ľudí z ambasád idú tieto neduhy do sveta.

Ani domáci podnikatelia nemôžu normálne pracovať, keď proti nim stoja konkurenti, ktorým sa darí vďaka známostiam u politikov. A keď už došlo na príbehy, aj nasledujúci je dobrý. Hovorí, že ak podnikateľ chce v istom odvetví na nový zaujímavý projekt podporu štátu či potrebuje povolenie, na úrade mu vyťahujú zo šuplíka spoluinvestora. Kamaráta politikov, čo si bude chodiť do firmy po podiely na zisku. Iste, nezáväzné reči o korupcii a výpalníctve treba filtrovať cez desať filtrov. No ak by bola z príbehov, ktoré reportéri TRENDU počúvajú, pravdivá len desatina, Slovensko sa váľa v špine.

Štátni výpalníci