Od začiatku ale aj on sľubuje doriešenie najpálčivejšieho problému spravovania slovenských lesov, ktorým je vývoz surového dreva do cudziny. Približne tretina slovenského dreva totiž končí v zahraničí a tak nevytvára pracovné príležitosti doma na Slovensku.

„Mojimi cieľmi sú zmena dlhodobej obchodnej politiky podniku s dôrazom na využívanie domácich spracovateľských kapacít, tvorbu pridanej hodnoty na Slovensku a tým reflektovanie situácie na trhu,“ hovorí nový šéf v tlačovej správe rezortu pôdohospodárstva.

Lesníci pritom neexportujú drevo do cudziny vo veľkom na priamo, ale posúvajú ho okrem tunajších spracovateľov aj do rúk obchodníkov. Tí ho následne vyvážajú do zahraničia.

Nový šéf naznačuje, že chce vo zverenom podniku zvýšiť aj jeho efektívnosť a transparentnosť. „Potrebné je aj efektívne, transparentné a moderné nastavenie riadiacich procesov spoločnosti. A v neposlednom rade zlepšenie komunikácie Lesov SR k zákazníkom i verejnosti,“ hovorí M. Staník.

Zmeny obchodnej politiky a zvyšovanie transparentnosti pri predaji dreva už pritom podľa neho začalo realizovať aj dočasné vedenie Lesov SR.

Poslednou veľkou kauzou podniku v závere predchádzajúcej jednofarebnej vlády Smeru bol pritom nákup kamier na včasnejšie vyhľadávanie lesných požiarov. Kamery však boli mnohokrát drahšie ako škody, ktoré samotné požiare spôsobujú. Či Lesy SR tento nákup za vyše 20 miliónov eur budú nejako revidovať zatiaľ známe nie je.

47-ročný M. Staník, ako absolvent Fakulty ekonomiky a riadenia výrobných odvetví Vysokej školy ekonomickej v Bratislave, v minulosti pôsobil aj na Ministerstve vnútra, v Slovenskej sporiteľni, Komerční banke Bratislava, Slovenských telekomunikáciách, Priemyselnej Banke Košice, RM–S Markete či Železniciach Slovenskej republiky i ďalších spoločnostiach súkromného sektora, a to najmä v riadiacich funkciách v ekonomických a finančných odboroch.