Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR nevlastní v slovenských národných parkoch ani štvorcový meter pozemkov. Upozornil na to v utorok minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) s tým, že tento stav chcú zmeniť a štátne pozemky, na ktorých sú vyhlásené národné parky a ďalšie chránené územia, by mali prejsť do správy ŠOP.

V národných parkoch podľa šéfa envirorezortu vlastnia pozemky buď súkromní majitelia, developeri, štátny podnik Lesy SR či iní vlastníci. ,,Chceme dosiahnuť, aby sa začal proces, keď v národných parkoch bude ŠOP aktérom. Keď sa teraz o niečom rozhoduje, ona nemá právo povedať nie," vyhlásil Budaj.

Dúfa, že nájde v tejto veci pochopenie u ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽANO), s ktorým sa chce stretnúť, i u ostatných členov vlády. Budaj pripomína, že predsavzatie v krátkej dobe navrhnúť presun pozemkov pod správu ŠOP si vládny kabinet dal aj do programového vyhlásenia vlády.

jadrová elektráreò Mochovce slovenské jadrové elektrárne
Neprehliadnite

Envirorezort chce odtajniť informácie o jadrovej energetike

,,Chceme dosiahnuť, aby sa stali národné parky skutočnými národnými parkmi, kde ŠOP bude doma a nie len trpeným hosťom," poznamenal minister. Prvým krokom v tomto procese bude podľa neho inštitucionálna dohoda a následne majú prísť legislatívne zmeny i presuny rozhodovania. Envirorezort vyzýva verejnosť, aktivistov a organizácie ochrancov prírody, aby podporili kampaň Šanca pre národné parky Slovenska.

,,Pán minister Mičovský je momentálne na Rade ministrov pre poľnohospodárstvo a rybárstvo v Luxemburgu. Po návrate sa určite stretne s pánom ministrom Budajom, aby o danej problematike rokovali," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Anežka Šrojta Hrdá.