Štátna distribučná spoločnosť na dodávanie liekov, zdravotníckeho materiálu a pomôcok by mohla ročne ušetriť 35 až 50 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu koncepcie jej zriadenia, ktorý Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Efektívnejšia distribúcia

,,Predpokladaná ročná úspora nákladov na lieky v štátnom sektore vyrátaná na základe štúdie realizovateľnosti sa bude pohybovať od úvodných desiatich až po 20 percent ročne po zavedení všetkých plánovaných procesov, čo pri súčasnej spotrebe liekov a zdravotníckeho materiálu a cenovej hladine predstavuje 35 až 50 miliónov eur ročne," spresnil rezort.

Štátna distribučka má podľa neho zabezpečovať nákup, predaj a distribúciu liekov, zdravotných pomôcok a materiálu prioritne pre štátne nemocnice, lekárne a ostatné zdravotnícke zariadenia. ,,V rámci možností bude pôsobiť aj ako dodávateľ a distribútor pre súkromnú sféru nemocníc, lekární a zdravotníckych zariadení," ozrejmil.

Cieľom distribučky má byť podľa MZ zefektívniť distribúciu, ale aj zabezpečiť nezávislosť štátnych zdravotníckych zariadení. Potrebu jej vzniku odôvodňuje tiež chýbajúcim nástrojom a priamym dosahom na riešenie vzniknutých krízových situácií v oblasti zásobovania a distribúcie liekov a zdravotníckych pomôcok.

Desiatky spoločností

Rezortu chýba aj možnosť zabrániť dominantnej pozícii na trhu liekov úzkemu kruhu súkromných firiem a ich neúmernému vplyvu na cenu.

V tejto súvislosti poukázal, že na slovenskom trhu distribúcie liekov a zdravotníckych pomôcok pôsobí v súčasnosti asi 20 spoločností. Trh je však podľa neho výrazne konsolidovaný a ovládaný tromi najväčšími distribútormi. Upozornil, že realizujú viac ako 85 percent dodávok.

Ministerstvo o zámere vzniku štátnej distribučnej spoločnosti v jeho pôsobnosti informovalo ešte v roku 2021. V novembri 2021 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh koncepcie na jej zriadenie, ktorý posudzovala pracovná skupina.

Ďalšie dôležité správy

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Lengvarský vyzýva zdravotné poisťovne, aby prestali s nekalým prepoisťovaním pacientov