Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyjadril v utorok pobúrenie a sľúbil obnovenie úsilia bojovať proti antisemitizmu po tom, čo sa vo výťahu v sídle ministerstva zahraničných vecí USA našiel vyrytý znak hákového kríža. Informovala o tom agentúra AFP.

Úrady uviedli, že začali vyšetrovať, ako mohol byť symbol niekdajšieho nacistického Nemecka vyrytý do dreveného obkladu výťahu v budove Harryho S. Trumana (Harry S Truman Building - na titulnom obrázku) - zabezpečenom sídle americkej diplomacie v centre Washingtonu.

Blinken, ktorý je v súčasnosti na návšteve Indie, to v posolstve pre zamestnancov rezortu diplomacie USA označil za „úplne odporné“.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na tlačovej konferencii v Naí Dillí 28. júla 2021.
Zdroj: TASR/AP
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na tlačovej konferencii v Naí Dillí 28. júla 2021.

„Ide o bolestnú pripomienku toho, že antisemitizmus nie je pozostatkom minulosti; stále je to sila, s ktorou máme vo svete do činenia a nanešťastie s ňou máme do činenia aj blízko domova,“ citovala z Blinkenovho odkazu hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jalina Porterová.

„Treba povedať, že antisemitizmus nemá miesto v Spojených štátoch a určite nemá miestno na ministerstve zahraničných vecí USA,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Blinken je sekulárny žid, ktorého nevlastný otec prežil nacistické tábory smrti, píše AFP. Americký minister zahraničných vecí minulý mesiac počas návštevy Berlína spolu s Nemeckom odštartoval úsilie na boj proti opätovne oživenému antisemitizmu zvýšením úsilia vo vzdelávaní o holokauste v čase, keď preživší umierajú, pripomína agentúra.

Šéf diplomacie USA vtedy upozornil, že popieranie holokaustu a ďalšie prejavy antisemitizmu „často idú ruka v ruke s homofóbiou, xenofóbiou, rasizmom a ďalšími prejavmi nenávisti" a znamenajú „jednotný výkrik pre tých, ktorí sa snažia zničiť našu demokraciu“.

Hroby znesvätené svastikami na židovskom cintoríne vo francúzskom Westoffene 3. decembra 2019.
Neprehliadnite

Vandali vo Francúzsku nasprejovali svastiky na desiatky hrobov