Pohotovostné zásoby niektorých výrobkov pre riešenie mimoriadnych udalostí či krízových situácií na Slovensku sa zvýšia. Týka sa to napríklad počtu jednorazových ochranných oblekov, ochranných štítov, mobilných kontajnerov na núdzové ubytovanie, uterákov či dezinfekčných prostriedkov. Vyplýva to z materiálu Návrh tvorby pohotovostných zásob na roky 2021 – 2022 z dielne Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR), ktorý v stredu schválila vláda.

„Realizáciou materiálu, tvorbou zadefinovaných pohotovostných zásob (PZ), sa posilní materiálová základňa PZ pre riešenie mimoriadnych udalostí, krízových situácií,“ uviedla v schválenom materiáli SŠHR. Tvorba PZ bude prebiehať v závislosti od disponibilných zdrojov rozpočtovej kapitoly SŠHR na roky 2021 – 2022. Optimalizácia pohotovostných zásob má pomôcť SŠHR promptne a efektívne reagovať na riešenie krízových situácií a mimoriadnych udalostí na území SR.

Pellegrini, Matovič
Neprehliadnite

Pellegrini vyzýva Rudolfa na odchod z postu šéfa SŠHR, Matoviča na demisiu

Okrem zvýšenia počtu ochranných oblekov či mobilných obytných kontajnerov plánuje SŠHR zdvojnásobiť na 20-tisíc kusov napríklad počty karimatiek, spacích vakov či prikrývok. Hmotné rezervy plánujú aj nákup 30-tisíc kusov pohotovostných potravinových balíčkov. Znížiť sa má, naopak, množstvo respirátorov FFP2 na milión kusov zo súčasných 1,3 milióna kusov.