Maďarská vláda od februára zníži ceny šiestich základných potravín, oznámil dnes premiér Viktor Orbán, ktorý sa pred aprílovými parlamentnými voľbami snaží poradiť si so stúpajúcou mierou inflácie, vrátane zavedenia cenového stropu na energie, palivá a hypotéky.

Orbán, ktorého čaká 3. apríla tvrdý boj o znovuzvolenie so zjednotenou opozíciou, vyhlásil, že ceny múky, cukru, slnečnicového oleja, mlieka, bravčového stehna a kuracích pŕs musí od budúceho mesiaca klesnúť na úroveň z polovice októbra, uviedla agentúra Reuters.

Celoštátne zníženie cien

„ Ceny v celej Európe rastú kvôli nárastu cien energií," povedal Orbán po rokovaní vlády. Zdôraznil, že zníženie cien musí byť aplikované celoštátne.

Prvýkrát od prevzatia moci po politickom zemetrasení v roku 2010 bude teraz 58-ročný Orbán a jeho nacionalistická vládnuca strana Fidesz vo voľbách čeliť jednotnému frontu opozičných strán.

Opozičná aliancia zahŕňa demokratov, socialistov, liberálov a tiež zoskupenie Jobbik, ktoré sa predtým označovalo za krajnú pravicu, teraz za zoskupenie pravého stredu. Alianciu vedie starosta malého mesta Peter Marki-Zay, energický politický outsider, poznamenal Reuters.

Fidesz mal v decembrovom prieskume agentúry Median pred zjednotenou opozíciou päťbodový náskok.

Maďarská inflácia však v novembri vyletela na 14-ročné maximum - 7,4 percenta, čo presiahlo očakávania. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters predpokladajú, že decembrová miera inflácie dosiahne stále vysokých 7,2 percenta

Tragický stav ekonomiky

Marki-Zay povedal, že Orbanovo oznámenie predstavuje priznanie, že ekonomika je v tragickom stave.

„Otrasná vláda, ktorá v posledných 12 týždňoch svojho dvanásťročného vládnutia s dvojtretinovou parlamentnou väčšinou začne riešiť ceny, musí odísť," zdôraznil opozičný vodca na Facebooku.

Cenové stropy všade

Orbán v novembri oznámil, že vláda zavádza na tri mesiace cenový strop pre pohonné hmoty, ktorý by mohol byť vo februári predĺžený. Uvalil tiež strop na úrokové sadzby hypoték, aby ochránil dlžníkov pred rastúcimi splátkami úverov po tom, čo prudká inflácia donútila centrálnu banku zvýšiť úrokové sadzby oveľa vyššie, než sa pôvodne očakávalo, pripomenul Reuters.

Maďarská centrálna banka sa v júni stala prvou centrálnou bankou v Európskej únii, ktorá začala od vypuknutia pandémie covid-19 zvyšovať náklady na úvery. Svoju základnú úrokovú sadzbu odvtedy zvýšila celkom o 1,8 percentuálneho bodu na sedemročné maximum - 2,4 percenta.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Neprehliadnite

Orbán žiada voličov o peniaze na kampaň Fideszu, varuje pred hrozbou z Bruselu aj pred Sorosom