Ďalšie milióny sa mali usporiť vďaka tomu, že sa dodávatelia vzdali príslušenstva k pohľadávkam. „Zmluvy sú zverejnené v Centrálnom registri zmlúv a dodávatelia z prvej etapy oddlženia už majú peniaze na účte,“ dodáva rezort.

V septembri minulého roka vláda schválila oddlženie nemocníc, na ktoré vyčlenila 585 miliónov eur. Oddlženie je rozdelené na viaceré etapy.

Najskôr boli zariadenia oddlžené formou fixného diskontu. V rámci tohto procesu sa prihlasovali pohľadávky so splatnosťou do 31. decembra 2014. Automaticky sa zoraďovali podľa ich veku od nula dní až do 48 mesiacov po lehote splatnosti. Maximálna výška diskontu bola 20 percent pre najmladšie pohľadávky. Pohľadávky staršie ako 48 mesiacov mali zľavu 2,5 percenta.

Následne prebiehala elektronická aukcia, kde sa oddlžovali pohľadávky so splatnosťou až do 31. decembra 2016, spolu so staršími. Veritelia v rámci aukcie ponúkali výšku diskontnej sadzby z nominálnej hodnoty istiny pohľadávky, čím zvyšovali svoj index prednosti. Čím vyššiu zľavu ponúkli, tým vyššie sa ich pohľadávka posunula do skupiny záväzkov dlžníkov, ktoré sú kryté zdrojmi na oddlženie.

Ministerstvo hovorí, že súčasná koncepcia oddlžovania 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa