Vlna koronavírusového variantu omikron bude síce pomerne krátka, ale prudká. Zasiahne veľké množstvo sektorov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na to upozornil po koordinačnom stretnutí, na ktorom rezorty informovali, ako sú na nový typ koronavírusu pripravené. Účastníci si vypočuli aj skúsenosti zo zahraničia.

Výmena informácií

Stretnutie zvolal na žiadosť Ministerstva zdravotníctva minister vnútra Roman Mikulec, pôvodne sa hovorilo o zasadnutí ústredného krízového štábu.

„Cieľom bolo informovať o predikciách z hľadiska epidemiologického, celkového dosahu na jednotlivé sektory, ktoré môžu pocítiť výpadky v rámci nastupujúceho omikronu, a informovať sa o opatreniach, ktoré je potrebné vykonať a ktoré už boli vykonané," priblížil Lengvarský.

Odporúčania ministra

Základnými spôsobmi, ako sa na omikron pripraviť, sú podľa ministra zdravotníctva maximálne testovanie, práca z domu, obmedzenie kontaktov a očkovanie. Bližšie informácie o epidemiologickom vývoji avizuje v stredu (26. januára) po zasadnutí vlády.

Rezort zdravotníctva sa pripravuje na zvýšený nápor v nemocniciach. Lengvarský vyzval ľudí na zodpovednosť a dodržiavanie opatrení.

„Človek, ktorý je päť dní v karanténe, neznamená, že po jej ukončení nie je infekčný," upozornil v súvislosti s novou vyhláškou. Minister naďalej odporúča používanie respirátora a vyhýbanie sa kontaktom.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke v popredí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO), vľavo v pozadí poslankyňa NR SR Monika Kozelová (OĽaNO) a vpravo v pozadí člen výboru Hudobnej Únie Slovenska Pavol Smolka počas tlačovej konferencie 13. januára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič povinné očkovanie vzdáva, Lengvarský a Kolíková pripravili plán na jeho spustenie