Vlani rodičia nevyužili zhruba tri milióny eur z celkovej sumy 16,9 milióna eur, ktoré ministerstvo školstva na vzdelávacie poukazy poslalo školám a ich zriaďovateľom. Nevyužité prostriedky predstavujú zhruba 20 percent alokovanej sumy.

Poukaz vydávajú školy zväčša na rodičovských združeniach alebo v prvý deň školského vyučovania. Vydáva sa na meno dieťaťa a školy, je neprenosný a tento rok má opäť hodnotu 32 eur, prípadne 3,20 eura na každý z desiatich mesiacov vyučovania. Krúžok musí trvať počas tohto obdobia najmenej 60 hodín. 

Rodič môže vzdelávací poukaz odovzdať škole alebo inému subjektu podľa vlastného výberu, ale termín má najneskôr do 25. septembra tohto roku.

Beznátlaková manipulácia

Hoci 3,20 eura na mesiac nie je pre rodičov často dostatočná suma na zaplatenie krúžkov pre deti, pre poskytovateľov voľnočasových aktivít je to celkom zaujímavý biznis. Tento rok budú bojovať o takmer 18 miliónov eur.

Výhodu majú školy, ktoré poukazy distribuujú. Hoci učitelia nemôžu rodičov nútiť, aby poukaz nechali v škole, mnohí používajú rôzne „finty“, aby rodič 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa