Štát, teda aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), je lepším hospodárom ako súkromné zdravotné poisťovne. Počas tlačovej konferencie to v stredu uviedol premiér Igor Matovič (OĽANO). Obvinil bývalých premiérov za Smer-SD Roberta Fica a Petra Pellegriniho, že vytvorili v systéme slovenského zdravotníctva také prerozdelenie financií, ktoré pripravilo štátnu zdravotnú poisťovňu od roku 2017 o 243 miliónov eur. „VšZP poskytuje 69 percent zdravotnej starostlivosti, ale na svoju réžiu minie len 50 percent z výdavkov všetkých zdravotných poisťovní, ktoré míňajú na svoju réžiu. To znamená, že VšZP, alebo štát, je omnoho lepší vlastník ako súkromné zdravotné poisťovne," zdôraznil Matovič.

Ďalej uviedol, že šéf Penty Jaroslav Haščák od roku 2009 do roku 2019 cez zdravotnú poisťovňu Dôvera „vytiahol" zo slovenského zdravotníctva 705 miliónov eur, z toho 460 miliónov eur cez fiktívny zisk, ktorý mu umožnili Pellegrini a Fico, pričom podľa predsedu vlády nezaplatil jedno jediné euro a vytuneloval peniaze do schránky na Cypre. Zvyšok cez ďalší zisk, ktorý si každý jeden rok vykazoval.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí prichádza na brífing s novinármi 6. mája 2020 v Bratislave. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) povedie Richard Strapko. V stredu o tom na pôde štátnej zdravotnej poisťovne, ktorej 100-percentným akcionárom je Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, informoval šéf rezortu Marek Krajčí. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Všeobecná zdravotná poisťovňa dostane od štátu obrovskú finančnú injekciu

Podľa jeho slov tiež VšZP najviac platí za zdravotnú starostlivosť za svojich poistencov poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a najviac sa stará o chorých na Slovensku, no za zdravotnú starostlivosť dostáva najmenej. Okradnutá bola podľa neho VšZP len za minulý rok o viac ako 58 miliónov eur. Cez prerozdeľovací kľúč dostala štátna zdravotná poisťovňa podľa Matoviča menej, ako mala. Od roku 2017 tak mala prísť VšZP o 243 miliónov eur. „Peniaze skončili na súkromných účtoch súkromných poisťovní," zdôraznil. Tiež komentoval, že ak bude VšZP potrebovať dofinancovať, štát tak urobí.

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) doplnil, že štát urobil veľa pre všetky zdravotné poisťovne, keď počas obdobia prvej vlny pandémie dolial do všetkých zdravotných poisťovní desiatky miliónov eur. „Stojíme za peniazmi, ktoré sa vynakladajú od daňových poplatníkov za zdravotné poistenie a hľadáme v ňom spravodlivosť," komentoval. Štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Jana Ježíková doplnila, že súkromné zdravotné poisťovne každý rok generovali zisky, ktoré si vyplácali ako zisk alebo si ich ukladali na rezervný fond. VšZP však svoje zisky podľa jej slov vracala do systému verejného zdravotného poistenia. VšZP v rokoch 2015 a 2016 hospodárila neefektívne a zadlžila sa na výšku 190 miliónov eur. S niektorými stratami sa vyrovnala VšZP sama. Takáto pomoc nie je podľa jej slov nezákonná. Súkromné zdravotné poisťovne si podľa Matoviča majú vziať peniaze zo svojho. Je ochotný zmeniť legislatívu, ak by chceli poistenci prejsť do štátnej zdravotnej poisťovne.