Od januára tohto roka platí nová regulácia Národnej banky Slovenska pri hypotékach a spotrebných úveroch. Kým predtým mohli splátky úverov na jedného klienta tvoriť 80 percent príjmu po odpočítaní životného minima, od nového roka nemôžu všetky splátky prekročiť 60 percent. 

„Inak povedané, kým predtým po splátkach úverov a  nutných výdavkoch postačovala 20-percentná rezerva z príjmu, od januára je dvojnásobok, čiže 40 percent,“ objasňuje pre TREND Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Ovplyvní to mnohých

Regulátor hovorí o poklese úverovania o približne 6 percent, niektorí finanční odborníci o podstatnom vplyve na štvrtinu nových žiadateľov.

Efekt novej regulácie od januára 2020 sa primárne dotkne nízkopríjmových rodín s viacerými deťmi, najmä pokiaľ plánujú kúpu nehnuteľnosti na hypotéku a súčasne i na spotrebný úver. V praxi to znamená, že napríklad získajú nižší úver, ako pôvodne žiadali.

Najväčší vplyv táto zmena bude mať pri domácnostiach, ktorých celkový disponibilný príjem je menej ako 1 400 eur mesačne, spresňuje pre TREND Peter Világi, vedúci analytického a marketingového oddelenia spoločnosti Fincentrum.

Práve táto skupina ľudí je 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa