Na pondelkovom stretnutí obcí so spoločnosťou Javys sa spracovávanie rádioaktívneho odpadu prerokovávalo už opakovane, a to aj za prítomnosti občanov. Opäť sa ho zúčastnili aj aktivisti. Napriek trojhodinovému rokovaniu nedospeli zúčastnení k žiadnemu zásadnému záveru. Záverečné slovo tak môže mať Ministerstvo životného prostredia po posúdení vplyvu navýšenia spracovávaného odpadu na okolité obce. 

Obce už pred rokmi akceptovali, aby sa v ich blízkosti spracovával rádioaktívny odpad, čo bol vtedy podľa slov starostu Veľkých Kostolian Gilberta Lišku obrovský ústupok. Zvyšovať jeho objem však už obce nemienia. Najmä nie zahraničného odpadu. Obávajú sa totiž o zdravie občanov aj stav životného prostredia.

„Chápem, že každý rádioaktívny odpad je potrebné nejakým spôsobom likvidovať a spracovávať. V žiadnom prípade však nesúhlasím so spracovávaním cudzích odpadov na našom území, predovšetkým ak ide o rádioaktívne látky,“ ozrejmil svoj postoj pre TREND G. Liška.

Ako dodal, spoločnosť Javys síce vráti spracovaný rádioaktívny odpad krajine pôvodu, avšak uvoľnené škodlivé častice, ktoré sa dostanú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa