Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ingrid Brocková rokovala s poľským rezortným partnerom Pawlom Jabloňskim. Témami stretnutia boli vzájomné ekonomické vzťahy, klimatická a energetická politika Európskej únie v kontexte ruskej agresie v Ukrajine, infraštruktúrne prepojenia v strednej Európe, príprava predsedníctva Slovenska vo Vyšehradskej skupine, ako aj Iniciatíva Trojmoria, keďže Pawel Jabloňski plní aj funkciu splnomocnenca vlády Poľskej republiky pre Trojmorie.

Kvalitné susedské vzťahy

Partneri sa zhodli, že skutočná hodnota bilaterálnych vzťahov a spolupráce sa preukáže aj našou schopnosťou spoločne reagovať na mimoriadne okolnosti, ktorých sme dnes svedkami. Musíme sa vysporiadať s mnohými výzvami, vrátane tých v energetickej a ekonomickej oblasti. Ingrid Brocková zároveň ocenila, že Poľsko opäť potvrdilo svoju pripravenosť pomôcť nám pri odpútavaní sa od jednostrannej energetickej závislosti. Štátna tajomníčka zdôraznila, že „Slovensko a Poľsko sú blízki partneri na európskej pôde, kde spoločne presadzujú európsku perspektívu a povojnovú obnovu Ukrajiny."

Rokovanie štátnych tajomníkov nadviazalo na aprílové slovensko-poľské medzivládne konzultácie, ktoré sa uskutočnili za účasti premiérov oboch krajín a dvadsiatky ministrov, resp. štátnych tajomníkov. Partneri potvrdili blízkosť vzájomných vzťahov, ktorých kvalitu potvrdzujú nielen oficiálne návštevy najvyšších predstaviteľov oboch krajín, ale aj pravidelné kontakty na všetkých úrovniach. Ako uviedla Ingrid Brocková: „Dobré susedské vzťahy a intenzívna spolupráca sú základom iniciatív a konkrétnych projektov prinášajúcich praktické výsledky pre obe naše krajiny a ich občanov."

Poľsko-slovenské podnikateľské fórum

Obaja predstavitelia sa v dopoludňajších hodinách zúčastnili poľsko-slovenského podnikateľského fóra pod názvom HN BIZNIS FÓRUM POĽSKO–SLOVENSKO, ktoré otvorili podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík a poľský minister rozvoja a technológií W. Buda. Ingrid Brocková a Pawol Jabloňski v rámci fóra vystúpili v panelovej diskusii na tému Takmer 30 rokov úspešnej hospodárskej spolupráce - čo bude nasledovať?

Ďalšie dôležité správy

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prijatia zástupcov Slovenského Červeného kríža 
(SČK) pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca v Prezidentskom paláci v Bratislave 6. mája 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Úlohou Európanov je obnoviť rovnováhu na kontinente, uviedla Zuzana Čaputová