V nasledujúcich rokoch by mal v Rimavskej Sobote vyrásť nový priemyselný park. Energetici podpísali so štátnym investorom memorandum o spolupráci, podľa ktorého zaistia pripojenie industriálneho komplexu k distribučnej sieti prostredníctvom vlastnej investičnej akcie. Podľa predbežných odhadov by Stredoslovenská distribučná (SSD) mala z vlastných prostriedkov zainvestovať približne štyri milióny eur. Informoval o tom hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Na snímke minister hospodárstva SR Richar Sulík (SaS) počas tlačového brífingu k predstaveniu plánovaného priemyselného parku v Rimavskej Sobote 23. februára 2021. EASYFOTO TASR - Lukáš Mužla
Neprehliadnite

O priemyselný park v Rimavskej Sobote už prejavilo záujem päť firiem, oznámil Sulík

„Priemyselný park spotrebuje veľké množstvo elektriny. Aby sme ho mohli zásobovať, potrebujeme vybudovať nové vedenia veľmi vysokého a vysokého napätia, ale aj modernú diaľkovo ovládanú transformovňu. Momentálne upresňujeme množstvo technických parametrov, aby sme projekt zdetailizovali," priblížil predseda predstavenstva SSD František Čupr.

Energetici počítajú s výstavbou transformovne, ktorá poskytne výkon 15 megawattov. Na jej prepojenie s distribučnou sústavou a priemyselným parkom bude podľa SSD potrebné vybudovať viac ako dva kilometre nových vedení veľmi vysokého (110 kV) a vysokého (22 kV) napätia. Gejdoš skonštatoval, že výstavba energetických zariadení bude mať pozitívny vplyv aj na širší okruh odberateľov aj v podobe zvýšenej stability a spoľahlivosti distribúcie elektriny.

Boris Kačáni
Neprehliadnite

Poslanci mesta Rimavská Sobota schválili predaj pozemku, na ktorom vznikne priemyselný park

Investor priemyselného parku sa zaviazal, že energetikom zabezpečí majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov a všetky povolenia potrebné na to, aby mohli začať s výstavbou. „Na prípravu kvalitného technického návrhu potrebujeme informácie o počte plánovaných prevádzok, ich charaktere a požadovanom výkone. Niektoré si totiž môžu vyžadovať špecifické technické riešenia. Keď budeme mať k dispozícii tieto údaje a všetky povolenia, ihneď začneme s realizáciou," doplnil Čupr.