Minister energetiky Kančana Vidžesekera v nedeľu varoval, že pri bežnom dopyte v krajine zostáva benzín iba na necelý deň. Ďalšia dodávka benzínu má pritom doraziť až o dva týždne, napísal dnes spravodajský server BBC News.

Školy boli zatvorené

Srí Lanka už pred piatimi dňami pozastavila predaj benzínu a nafty pre vozidlá, ktoré nie sú nevyhnutné pre chod krajiny. Na dobu dvoch týždňov je povolené tankovať pohonné hmoty len do autobusov, vlakov a vozidiel používaných pre zdravotnícke služby a prepravu potravín.

Srí Lanka, kde žije 22 miliónov obyvateľov, čelí najhoršej hospodárskej kríze od získania nezávislosti od Británie v roku 1948, pretože nemá dostatok zahraničnej meny na zaplatenie dovozu základného tovaru vrátane pohonných látok, potravín a liekov.

Školy v mestských oblastiach boli zatvorené a úradníci obyvateľom krajiny nariadili, aby pracovali z domova.

Nafta by mala doraziť cez víkend

Podľa ministra Vidžesekery zostáva v zásobách krajiny 12.774 ton nafty a 4061 ton benzínu.

„Ďalšia dodávka benzínu sa očakáva medzi 22. a 23. (júlom), " dodal minister. Zásielka nafty by mala doraziť cez víkend, avšak Vidžesekera varoval, že krajina nemá dostatok peňazí na zaplatenie plánovaného dovozu pohonných hmôt a ropy.

Podľa jeho slov môže srílanská centrálna banka na nákup pohonných hmôt poskytnúť iba 125 miliónov dolárov, čo je oveľa menej ako 587 miliónov dolárov potrebných na plánované dodávky.

Krajina už dlhuje 800 miliónov dolárov siedmim dodávateľom za nákupy, ktoré uskutočnila na začiatku tohto roka, dodal Vidžesekera.
Odborníci uvádzajú, že je Srí Lanka prvou krajinou, ktorá pristúpila k drastickému kroku zastavenia predaja benzínu bežným ľuďom od ropnej krízy v 70. rokoch, keď boli pohonné hmoty v USA a Európe na prídel.

Ďalšie dôležité správy

WA 50 Quito - Demonštranti a policajti počas protestu proti vysokým cenám pohonných látok a ekvádorskému prezidentovi Guillermovi Lassovi v Quite v utorok 21. júna 2022. Tisíce pôvodných obyvateľov Ekvádoru a ďalších nespokojných skupín obyvateľstva tejto juhoamerickej krajiny pokračovali v utorok už deviaty deň v protestoch proti vysokým cenám pohonných hmôt. Prezident republiky Guillermo Lasso vodcov tohto protestného hnutia obvinil zo snahy vyvolať v štáte chaos a zosadiť ho z funkcie. FOTO T
Neprehliadnite

Niekde to už poriadne vrie. Pozrite si, ktoré krajiny najviac sužuje bieda, hlad a nepokoje