Dočasný srílanský prezident a premiér Ranil Vikramasinghe požiadal predsedu tamojšieho parlamentu, aby nominoval nového predsedu vlády. Oznámil to jeho tím po tom, ako prezident Gótábaja Rádžapakša utiekol z krajiny na susedné Maldivy, informuje tlačová agentúra Reuters.

Požadujú nového premiéra i prezidenta

„Vikramasinghe vyzval predsedu parlamentu Mahindu Abévardenu, aby vymenoval nového premiéra, ktorý by bol prijateľný pre vládu aj pre opozíciu," uviedol Vikramasingheho tím. Demonštranti, pobúrení pretrvávajúcou vážnou ekonomickou krízou na Srí Lanke, sa dožadujú zvrhnutia Rádžapakšu, ako aj Vikramasingheho.

Rádžapakša odletel z medzinárodného letiska v Kolombe vojenským lietadlom. Na palube s ním bola aj jeho manželka a osobný strážca. Rádžapakša utiekol ešte v sobotu zo svojej rezidencie.

Vláda v dôsledku krízy zaviedla opatrenia

Srí Lanka čelí najhoršej ekonomickej kríze od získania nezávislosti v roku 1948. V apríli prestala splácať dlh vo výške 51 miliárd dolárov a rokuje o finančnej výpomoci s Medzinárodným menovým fondom. Krajina už takmer úplne spotrebovala svoje zásoby benzínu a nafty. Vláda v snahe šetriť zatvorila školy a úrady, ktorých fungovanie nie je pre chod krajiny nevyhnutné.

V sobotu sa táto ostrovná krajina stala dejiskom masových protestov, počas ktorých dav demonštrantov vnikol do prezidentovej rezidencie v hlavnom meste Kolombo a následne aj do súkromnej rezidencie premiéra Ranila Vikramasingheho.

Následky krízy ľudia pociťujú vo viacerých oblastiach - ide o nedostatok liekov, niekoľkohodinové výpadky elektrického prúdu pre domácnosti či problémy s telefonickým spojením.

Ďalšie dôležité správy

Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa musel v sobotu utiecť zo svojej rezidencie v Kolombe, pre masové demonštrácie a nepokoje v krajine, ktoré vyvolala najhoršia ekonomická kríza, aká krajinu postihla za posledných sedem desaťročí. Len niekoľko minút po úteku prezidenta vnikli demonštranti do jeho luxusného paláca a roztočili najväčšiu párty roky.
Neprehliadnite

Demonštranti vtrhli do úradu premiéra Srí Lanky. Vyhlásený bol výnimočný stav