Srí Lanka, ktorá sa zmieta vo finančnej kríze údajne spôsobenej pandémiou koronavírusu, požiadala Čínu o reštrukturalizáciu štátneho dlhu. Prosbu Pekingu adresoval sám srílanský prezident Gotabhája Rádžapaksa počas nedeľného stretnutia s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Imom.

V priebehu poslednej dekády si Srí Lanka požičala od Číny viac ako päť miliárd dolárov  (viac ako 4,4 miliardy eur)  na rôzne projekty vrátane výstavby ciest, letísk a prístavov. Kritici však tvrdia, že peniaze boli použité na zbytočnosti s nízkymi výnosmi. 

Pandémia spôsobila odlev čínskych turistov

„Prezident zdôraznil, že by bolo veľkou úľavou pre celú krajinu, ak by bolo možné venovať pozornosť reštrukturalizácii splátok dlhu, ako riešeniu našej hospodárskej krízy spôsobenej covidom-19," uvádza sa vo vyhlásení kancelárie srílanského prezidenta, ktorý tiež ponúkol Číne, že jej turisti sa môžu vrátiť na Srí Lanku pod podmienkou, že budú dodržiavať tamojšie veľmi prísne epidemiologické nariadenia.

Pred pandémiou bola Čína najväčím srílanským zdrojom príjmov z turistického ruchu a Srí Lanka dováža viac tovaru z Číny ako z ktorejkoľvek inej krajiny. 

Srí Lanka dostala od Číny veľa mäkkých úverov

Srílanský prezident zároveň požiadal Peking, aby k svojmu exportu na Srí Lanku zvolil „liberálny" prístup. Čo tým myslel, jeho kancelárie nevysvetlila.

Pred pandémiou bola Čína najväčím srílanským zdrojom príjmov z turistického ruchu a Srí Lanka dováža viac tovaru z Číny ako z ktorejkoľvek inej krajiny. Čína vlani vyviezla na Srí Lanku tovar v hodnote 3,5 miliardy dolárov. 

V posledných mesiacoch sa Srí Lanka prepadla do hlbokej dlhovej a menovej krízy, ktorú ešte vystupňovala strata z príjmov z turistického ruchu počas koronavírusovej pandémie. Čína je štvrtým najväčším veriteľom Srí Lanky po medzinárodných finančných trhoch Ázijskej rozvojovej banke a Japonsku.

Srí Lanka dostala od Číny miliardy dolárov v podobe tzv. mäkkých úverov, ale ocitla sa v takej hlbokej kríze platobnej bilancie, že podľa niektorých analytikov sa ostrovný štát ocitol na pokraji bankrotu.

Elephant,In,Sigiriya,Lion,Rock,Fortress,,Sri,Lanka
Neprehliadnite

Prvý štát je pre pandémiu na kolenách. Srí Lanke hrozí bankrot