Srbský prezident Aleksandar Vučič na Pražskom summite položil otázku, koho chce Európska únia trestať, či Srbsko, alebo Rusko, píše srbský spravodajský server B92.

Podľa Vučiča odznelo veľa dobrých konštatácií, akou cestou sa bude Európa uberať. Vzťahuje sa to predovšetkým na výstavbu nových prepojení, plynovodov, ropovodov, a to s cieľom využívať zdroje energie z celého sveta.

„Včera, na tomto stretnutí... z programu vypustili výnimku pre západný Balkán. Chorvátsky premiér prišiel s výčitkou, že nie je fér, že Srbsko má nižšiu cenu ropy. A hádam je fér, že ju majú niektoré európske krajiny. Tak počkajte, trestáte Rusko alebo Srbsko?" spýtal sa Vučič.

„Pokiaľ ide o tých, ktorí boli v tejto veci na našej strane, pretože som to nastolil, zopakujem, Rumen Radev bol fantastický. Povedal, že nerozumie, o čo ide a že to nie je fér voči Srbsku," dodal Vučič.

Neskôr srbský prezident za podporu pochválil aj premiérov Maďarska a Albánska Viktora Orbána a Ediho Ramu. 

Zástupcovia Chorvátska a Srbska si na štvrtkovom summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Prahe vymenili kritické stanoviská ohľadom postoja k Rusku.

Vučič obvinil Záhreb, že v rámci svojej dlhodobo nepriateľskej politiky presadil na pôde EÚ, aby Belehrad nedostal od Bruselu výnimku z protiruských sankcií, ktorá by mu umožnila naďalej dovážať ruskú ropu. Šéf chorvátskej vlády Andrej Plenković Vučiča vyzval, aby sa k sankciám pripojil.

Ďalšie dôležité správy

Aleksandar Vučič
Neprehliadnite

Aký je rozdiel medzi Ukrajinou a Srbskom? opýtal sa v OSN srbský prezident Aleksandar Vučič