Srbský prezident Aleksandar Vučič vyzval v nedeľu Severoatlantickú alianciu, aby si „robila svoju prácu" v Kosove. V opačnom prípade podľa neho Srbsko podnikne kroky na ochranu tamojšej srbskej menšiny.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom

Vučič vystúpil s prejavom v televízii niekoľko dní po tom, ako ďalšie politické rozhovory srbských a kosovských lídrov v Bruseli, ktoré sprostredkúva Európska únia, nepriniesli žiadne výsledky.

„Nemáme kam ísť, sme zahnaní do kúta," vyhlásil Vučič. „Zachránime našich ľudí pred prenasledovaním a pogromami, ak to nechce urobiť NATO," povedal srbský líder, podľa ktorého sa Belehrad bude „intenzívne snažiť" o kompromis v najbližších desiatich dňoch.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom znova stúplo v júli, keď vláda v Prištine deklarovala, že na území Kosova už nebudú platné srbské doklady totožnosti ani evidenčné čísla vozidiel. Srbsko uplatňuje takéto opatrenia voči občanom Kosova už desať rokov, približuje AP.

Verejnosť reagovala na zmeny protestmi

Menšinoví Srbi v Kosove reagovali na navrhované zmeny protestmi, pri ktorých blokovali cesty, spúšťali sirény leteckého poplachu a strieľali do vzduchu i v smere na kosovských policajtov. Zranenia neboli hlásené.

Kosovský premiér Albin Kurti pod zjavným tlakom Západu odložil začiatok platnosti ohlásených opatrení o mesiac na 1. septembra, keď sa očakávajú ďalšie problémy, ak nebude dovtedy nájdený kompromis.

Po neúspechu nových rokovaní umiestnili mierové jednotky pod vedením NATO svojich vojakov na hlavné cesty v severnom Kosove s tým, že sú pripravené chrániť slobodu pohybu zo všetkých strán.

Na Západe panujú obavy, že Rusko by mohlo povzbudzovať svojho spojenca Srbsko do ozbrojenej intervencie v severnom Kosove, čo by ešte viac destabilizovalo Balkán a odvrátilo aspoň časť pozornosti sveta a NATO od vojny na Ukrajine, uviedla AP.

Ďalšie dôležité správy

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počas tlačovej konferencie po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom a kosovským premiérom Albinom Kurtim v Bruseli 18. augusta 2022.
Neprehliadnite

Rokovania medzi Srbskom a Kosovom napätie neutlmili. Dialóg Vučiča s Kurtim pokračuje