Kosovo nemá informácie o tom, že by niektorá z krajín, ktoré uznali jeho nezávislosť, mala v úmysle tento svoj krok odvolať, povedala kosovská ministerka zahraničných vecí Donika Gërvallaová. Reagovala tak na vyhlásenie šéfa srbskej diplomacie Nikolu Selakoviča, ktorý povedal, že vie o štyroch krajinách, ktoré majú v úmysle odvolať svoje rozhodnutie uznať nezávislosť Kosova, píše Euractiv.

Kosovo chce do Rady Európy

Selakovičovo vyhlásenie prišlo deň po tom, ako Kosovo vo štvrtok požiadalo o členstvo v Rade Európy.
„Skutočnosť, že len niekoľko hodín po tom, čo Kosovo podalo prihlášku, (Srbsko) tvrdí, že zabezpečilo zrušenie uznania jeho nezávislosti, poukazuje na dve veci: Buď je tá správa nepravdivá, alebo na tom dlho pracovali, čo je v protiklade s tým, čo verejne vyhlasovali,“ povedala Gërvallaová.

Srbsko tvrdí, že prihláška Kosova je porušením dohody, ktorú krajina podpísala v septembri 2020 vo Washingtone. Dohodu, ktorá sa týkala najmä ekonomických záležitostí, podpísal srbský prezident Aleksandar Vučič  a vtedajší kosovský premiér Avdullah Hoti. Je garantom bol bývalý americký prezident Donald Trump.

Srbsko malo prestať

Súčasťou dohody bol aj záväzok Srbska, že na jeden rok preruší svoju kampaň za odvolanie uznania samostatnosti Kosova. Na základe dohody sa malo zasa Kosovo na rovnako dlhý čas prestať usilovať o členstvo v medzinárodných organizáciách.

V júni 2021, niekoľko mesiacov po zvolení Albina Kurtiho za nového kosovského premiéra, tamojší parlament neschválil rezolúciu potrebnú na implementáciu washingtonskej dohody.

Američania sa nevyjadrili

Americké ministerstvo zahraničných vecí k otázke odmietlo zaujať postoj. Na žiadosť rozhlasovej stanice Hlas Ameriky (VOA) reagovalo len všeobecným vyhlásením.
„Kosovo a Srbsko sú suverénne štáty, ktoré majú právo stanovovať si priority svojej zahraničnej politiky. Sme aj naďalej presvedčení, že dialóg o normalizácii vzťahov sprostredkovaný Európskou úniou je pre obe krajiny kľúčom… k ich európskej budúcnosti,“ uvádza sa v písomnom stanovisku amerického rezortu diplomacie zaslanom VOA.

Nezávislosť Kosova uznalo 97 zo 193 členských štátov Organizácie Spojených národov.

Ďalšie dôležité správy

Rada Európy vylúčila Rusko zo svojich radov
Neprehliadnite

Kosovo chce vstúpiť do Rady Európy. S rozhodnutím ale nesúhlasia srbskí predstavitelia