Európska únia podľa J. Hahna spustila diplomatické úsilie, ktorého cieľom je urýchliť kroky, ktoré po pozastavení prijímania nových členov privedú do EÚ 6 západobalkánskych krajín. „Nadišiel čas dokončiť prácu z roku 1989,“ povedal J. Hahn s poukázaním na rozširovanie bloku na východ po páde berlínskeho múru.

„Stanovili sme rok 2025 ako indikatívny termín pre Srbsko a Čiernu Horu, čo je realistické, ale zároveň aj veľmi ambiciózne,“ konštatoval komisár.

V pristúpenie do Európskej únie dúfajú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Kosovo, Macedónsko a Srbsko. Ich šance na členstvo sa však podľa Reuters v posledných rokoch zmenšili, keď únijní politici tak trochu stratili záujem pokračovať v rozširovaní bloku v dôsledku rastúceho euroskepticizmu v členských krajinách, krízy eurozóny v rokoch 2009 až 2013 a rozhodnutia Veľkej Británie opustiť úniu.

Avšak rastúci vplyv Ruska, migračnej krízy, ktorá na región dopadá, posun Turecka k autoritatívnemu režimu a prianie posilniť európsku integráciu po odchode Veľkej Británie v roku 2019 priniesli Balkánu novú nádej.

J. Hahn je presvedčený, že prístupový proces vedúci do EÚ je najlepší spôsob ako posilniť boj s korupciou, s organizovaným zločinom a s hrozbou autoritarizmu v regióne. Srbsko je pritom považované za základný pilier a Brusel dúfa, že vplyv Belehradu na Balkáne by mohol pomôcť ostatným krajinám v reformách.