V rozhovore sa dočítate:

  • prečo je dôležité v súčasnosti uvoľniť dlhové pravidlá
  • ako sa postaviť k nedávno schváleným sociálnym balíčkom
  • či je teraz eurozóna na ťarchu.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vydala správu o tom, že ekonomický rast na Slovensku sa môže v tomto roku prepadnúť o jeden až desať percent. Očakávate, že vplyv vírusu na ekonomiku bude taký zásadný?

Áno. Len by som doplnil, že my sme vydali správu, nie prognózu, pretože neistota je veľká. Hovoríme o troch možných scenároch.

Aké to sú?

Prvý scenár je recesia väčšia ako jedno percento, druhý je väčšia ako päť percent a tretí je extrémna recesia s desaťpercentným poklesom HDP. Veľkosť poklesu závisí od toho, ako by sa mohol znížiť alebo zastaviť export.

Počítali sme s rozsahom 10 až 25 percent a rôznou dobou trvania výpadku. Na tieto tri možné scenáre sme počítali, aký by mohol byť dopad na deficit a na dlh.

V tom najhoršom scenári by išlo o veľmi dramatický prepad. Počas finančnej krízy v roku 2009 bol najväčší prepad tuším šesť percent?

Päť a pol percenta, ale to je extrémny scenár, ktorý nepovažujem za pravdepodobný. Nevieme odhadnúť dĺžku trvania zastavenia ekonomiky a jej rozsah, preto máme aj takýto scenár. Nepovažujem ho za pravdepodobný.

Boj s koronavírusom

Pred pár dňami vydal IZP (Inštitút zdravotnej politiky) prognózu o tom, ako by sa mohol vyvíjať koronavírus na Slovensku. Naznačujú v nej obmedzenie bežného života možno na niekoľko mesiacov. Súhlasíte s touto prognózou?

Nie som expert na takýto typ prognóz, ale keď som si ju pozrel, tak si myslím, že bola pomerne nesprávne alebo zjednodušene interpretovaná. Sami autori v nej píšu, že hlavný cieľ prognózy nebolo stanoviť počet nakazených, ale skôr dynamiku rastu infekcií.

Po druhé si myslím, že parametre, ktoré použili, boli extrémne – najmä parameter R0, ktorý mal hodnotu takmer štyri. Pričom R0 na uzavretej lodi Diamond Princess bolo 2,4.

Tiež je postavený len na migrácii a pohybe ľudí a chýba tam účinnosť ochranných prostriedkov, ktoré hrajú podstatnú úlohu. Občania zodpovedne používajú ochranné prostriedky, nielen umývanie rúk, ale aj nosenie rúšok a ochranných odevov.

Prijaté opatrenia na Slovensku boli pomerne rýchle a razantné. Epidémia môže zasiahnuť Slovensko menej ako západnú Európu. Súhlasíte s týmto názorom?

Môže, ale na druhej strane treba povedať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa