Ruská vakcína Sputnik V proti Covidu-19 vykazuje pri opätovnom očkovaní účinnosť aj proti mutáciám koronavírusu. S odvolaním sa na ruských vedcov to v sobotu oznámila agentúra Reuters. Podľa jej zdrojov účinnosť vakcíny preukazujú doteraz vykonané testy.

Reuters uvádza, že prezident Vladimir Putin v januári nariadil, aby bola do 15. marca preverená účinnosť v Rusku vyrábaných vakcín proti variantom koronavírusu, ktoré sa šíria vo svete.

„Nedávna štúdia ruského Gamalejovho strediska preukázala, že opakované očkovanie Sputnikom V dobre chráni proti mutáciám nového koronavírusu, a to vrátane tej z Británie a Juhoafrickej republiky,“ citoval Reuters Denisa Logunova, ktorý je zástupcom riaditeľa pracoviska, kde bola vakcína Sputnik V vyvinutá.

Generium Pharmaceutical: Závod na výrobu vakcíny Sputnik V neďaleko Moskvy.
Neprehliadnite

Kurz a Putin hovorili o možných dodávkach a spoločnej výrobe vakcíny Sputnik V

Výsledky štúdie majú byť v blízkej dobe zverejnené, sobotňajšie oznámenie Logunova je prvé, ktoré naznačuje účinnosť ruskej vakcíny proti obávaným variantom. Žiadne ďalšie podrobnosti nie sú zatiaľ známe.

Sputnik V rovnako ako látka vyvinutá napríklad firmou AstraZeneca sú vektorové vakcíny, ktoré používajú iný oslabený nepatogénny vírus na vyvolanie imunitnej reakcie.

V prípade Sputnika V sa pri opätovnom očkovaní používa rovnaký adenovírusový vektor. Podľa Logunova opätovné očkovanie neovplyvňuje účinnosť preparátu, ktorý sa aplikuje v dvoch dávkach.

Niektorí vedci poukazujú na riziko, že organizmus môže vytvoriť imunitu na vektor, teda oslabený nepatogénny vírus, pretože ho bude považovať za votrelca a bude sa snažiť ho zneškodniť.

Danglár, Res publica, Sputník V, otváranie kostolov
Neprehliadnite

Sputnik V či otváranie kostolov sú prejavy bezradnosti

Vedci, ktorí vyvinuli Sputnik V, ale nesúhlasia s tým, že by to mohlo pôsobiť problém. „Myslíme si, že vektorové vakcíny sú pre budúce očkovanie lepšie než tie založené na inej báze,“ povedal Logunov. Uviedol, že vedci zistili, že protilátky špecifické pre vektory a použité v očkovacej látke, ktoré môžu vyvolať reakciu zameranú proti vektoru a oslabiť účinnosť vakcíny, „do 56 dní“ vymiznú.

Tento poznatok je založený na teste vakcíny proti ebole, ktorú toto ruské pracovisko vyvinulo v minulosti a rovnakú metódu potom použilo pri vývoji Sputnika V.

Vektorová imunita nie je nová téma, ale začalo sa o nej znovu diskutovať v súvislosti s tým, že niektoré farmaceutické firmy vrátane Johnson & Johnson počítajú s tým, že sa ľudia budú musieť proti covidu-19 očkovať pravidelne podobne ako proti chrípke, aby sa bránili pred novými variantmi koronavírusu.