Vakcíny Sputnik V, dovezené na Slovensko, nie sú úplne identické s vakcínou, ktorej výsledky bezpečnosti boli publikované v časopise The Lancet. Informoval o tom portál dennikn.sk s odvolaním sa na stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠUKL). Podľa Denníka N nie sú totožné ani s vakcínami, ktoré sa používajú v iných krajinách. Znamenalo by to, že vakcíny, skladované v Šariškých Michaľanoch nemajú rovnaké parametre a charakteristiky.

Článok v časopise Lancet bol hlavný argument pre spustenie vakcinácie Sputnikom na Slovensku. ŠÚKL mal na žiadosť exministra zdravotníctva Mareka Krajčího preveriť bezpečnosť a účinnosť ruskej vakcíny. 

V Imune v Š. Michaľanoch skladujú v mraziacich boxoch okrem Sputnika V aj vakcíny od Moderny a od Pfizeru.
Neprehliadnite

ŠÚKL má výhrady voči Sputniku V, podľa ministerstva zdravotníctva sa vakcína stále testuje

Vakcína mala vyhovovať v skúškach na sterilitu, apyrogenitu, pH, čírosť, farbu, abnormálnu toxicitu, špecifickú aktivitu, neprítomnosť viditeľných mechanických nečistôt, extrahovateľný objem, stanovenie koncentrácie proteínu, vzhľad. To však na užívanie nestačí, nakoľko ŠÚKL nedostal všetky dokumenty k výrobe či bezpečnosti.

Stále nie je jasné,  ako bude vláda postupovať pri ruskej vakcíne, ktorej je v slovenských skladoch prvých 200-tisíc dávok a ďalšie stále nedorazili. Hoci posudzovanie už beží, ruská vakcína zatiaľ nemá registráciu Európskej liekovej agentúry.

Slovensko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V
Neprehliadnite

Ďalšie dodávky Sputnika V stále nedorazili, nákup má preverovať Úrad pre verejné obstarávanie

„Ministerstvo zdravotníctva teraz osloví krajiny, kde sa Sputnik V používa, aby Slovensku poskytli informácie o účinnosti a bezpečnosti. Ministerstvo sa obráti aj na výrobcu, aby dodal chýbajúcu dokumentáciu. Štátny ústav však navrhuje, že ak by sa štát rozhodol očkovať Sputnikom pred registráciou, mal by sledovať možné riziká a zabezpečiť dôsledný monitoring očkovaných,” informuje Denník N.