Medzinárodný menový fond nedávno znížil výhľad rastu globálneho HDP na budúci rok. Je to signál, že nás čakajú starosti?

Správy MMF sú stále trocha pozadu, takže za signál by som ich nepovažoval. Ale má pravdu v tom, že svetová ekonomika spomaľuje, riziká sú síce ešte malé, ale existujú. Podľa mňa je MMF až príliš optimistický, hovorí stále o zdravom raste ekonomiky. Mraky sa na obzore naozaj kumulujú.

Hromy a blesky posiela do vývoja svetovej ekonomiky aj americký prezident Donald Trump. Myslíte si, že bude pokračovať v colnej vojne s Čínou aj s EÚ? Je to iba začiatok, ktorý povedie k obchodnej vojne?

Väčší problém pre svetovú ekonomiku vidím v Číne ako v politike USA. Ale colná vojna bude pokračovať, 10-percentné clá sa zvýšia na 25-percentné a rozšíri sa aj objem tovarov, na ktoré budú platiť. Pri clách pre EÚ budú USA viac opatrnejšie, lebo ich podpora je nižšia. Tiež intenzita rozporov medzi EÚ a USA je menšia ako medzi USA a Čínou. Debata určite bude okolo ciel na autá a na poľnohospodárske produkty. Nebude to naozajstná obchodná vojna, ale obdobie colných naťahovačiek.

Niektorí ekonómovia tvrdia, že Trump má silné reči pre voličov, ale v realite jeho clá nie sú až také vysoké a sú selektívne. Skutočná obchodná vojna by začala pri clách vo výške 40 až 60 percent.

Myslím si, že 25-percentné clá sú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa