Nemecké mesto Hannover, ležiace na severozápade krajiny, ako prvé prešlo v obavách z nedostatku energií na šetriaci režim. Vo verejných budovách je možné osprchovať sa už len v studenej vode; horúca voda nie je k dispozícii ani na umývanie rúk a iné použitie mestských zariadeniach, telocvičniach a bazénoch. Hannover vypol aj verejné fontány, ukončil večerné osvetlenie verejných budov.

S príchodom zimy sa má utlmiť aj kúrenie. „Cieľom je znížiť našu spotrebu energie o 15 percent,“ povedal pre CNN primátor Belit Onay. „Je to reakcia na hroziaci nedostatok plynu, ktorý je veľkou výzvou pre samosprávy - najmä pre veľké mesto, akým je Hannover.“ Dodal, že situácia je nepredvídateľná, ako ukázali posledné dni.

Nastala panika

V Európe nastala panika, keď Rusko v polovici júla vyplo tok plynu cez plynovod Nord Stream 1. Malo ísť o rutinnú 10-dňovú údržbu, no najmä v Nemecku sa šírili pochybnosti, že to bude na dlhšie. Krajina plyn skladuje v obrovských podzemných zariadeniach. Tie v súčasnosti vystačia len do januára.

Ak by sa dodávky z Ruska úplne zastavili, Nemecko by čelilo najhoršej kríze od 40. rokov minulého storočia. Ohrozených by bolo až šesť miliónov pracovných miest, hospodárstvo by zaznamenalo pokles o viac než 12 percent a automobilový priemysel o 17 percent. Už teraz ekonómovia očakávajú, že domácnostiam stúpnu účty za palivá až o dve tisícky eur ročne.

Aj nemecký vicekancelár Robert Habeck vyzval občanov, aby znížili svoju spotrebu. „Nikdy v živote som sa nesprchoval viac ako päť minút,“ uviedol s tým, že v zime má doma po celý deň vypnuté kúrenie, keďže je skoro stále niekde vonku.

Šetrí sa aj inde

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa