Denník The Washington Post zverejnil fascinujúcu správu, ktorá ponúka vzácny pohľad do vnútra neslávne známej ruskej spravodajskej služby FSB.

Najdôležitejšou informáciou je, že súbor správ medzi agentmi poukazuje na to, ako zle odhadli Ukrajinu a šance Moskvy zvrhnúť vládu krajiny bleskovým útokom pred tým, ako tam nastolí bábkový režim.

V článku sa uvádza, že bezpečnostná služba dala proruským informátorom v Kyjeve pokyn, aby sa zbalili a opustili hlavné mesto, ale nechali si kľúče od domu - čo je odrazom dôvery, ktorú Rusko malo vo svoj plán rýchlo dekapitovať Zelenského vládu a okupovať Ukrajinu.

Zdá sa, že zámerom bolo využiť domy informátorov ako bezpečné úkryty pre ruských úradníkov, ktorých Kremeľ plánoval vyslať, aby prevzali riadenie krajiny.

Ako ďalej píše denník, analytici FSB „buď nechápali, ako rázne Ukrajina zareaguje, tvrdili ukrajinskí a západní predstavitelia, alebo chápali, ale nemohli alebo nechceli takéto triezve hodnotenia tlmočiť ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi".

The Washington Post dodáva, že prieskumy verejnej mienky vykonané pre ruskú agentúru ukázali, že značná časť obyvateľov Ukrajiny je pripravená vzdorovať ruskému vpádu a že akékoľvek očakávania, že moskovské sily budú vítané ako osloboditelia, boli neopodstatnené.

Napriek tomu, ako uviedli úradníci pre Washington Post, FSB naďalej kŕmila Kremeľ ružovými odhadmi, že ukrajinské masy privítajú príchod ruskej armády a obnovenie Rusku priateľskej vlády.

„V GRU a armáde bolo veľa zbožných želaní, ale začalo sa to FSB," povedal novinám vysokopostavený západný bezpečnostný predstaviteľ, ktorý použil skratku GRU pre hlavnú ruskú vojenskú spravodajskú službu.

„Pocit, že im budú na ceste rozsypané kvety - to bolo zadanie FSB," dodal.

Ďalšie dôležité správy

Recep Tayyip Erdogan Vladimir Putin
Neprehliadnite

Reč tela prezrádza, že Putin s Erdoganom majú nadštandardné vzťahy; Turecko pomáha Rusku prežiť