Najvyšší predstavitelia Litvy v piatok privítali zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina pre vojnové zločiny na Ukrajine.

Podľa litovského prezidenta Gitanasa Nausédu je rozhodnutie tohto súdu „prvým krokom k zodpovedaniu sa Ruska“. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis hovoril v súvislosti so zatýkacím rozkazom na Putina o novom precedense.

„Spravodlivosť je bližšie,“ napísala na sociálnej sieti Twitter litovská premiérka Ingrida Šimonyté.

„Je načase vyšetriť ďalšie zločiny - mučenie, znásilnenia a masové vraždenie, ktoré boli spáchané na ukrajinskom obyvateľstve,“ napísal na Twitteri litovský prezident.

„Tento príbeh bude ukončený len vtedy, keď budú vyšetrené všetky vojnové zločiny a zločin agresie, a vinníci budú odsúdení,“ dodal šéf litovskej diplomacie Landsbergis.

Ako dôvod na vydanie zatýkacieho rozkazu uviedol ICC v Haagu skutočnosť, že Putin je pravdepodobne zodpovedný za deportácie ukrajinských detí z obsadených území do Ruska.

Ďalšie dôležité správy

EBE 45 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia Rady generálnej prokuratúry v Moskve v Rusku v stredu 15. marca 2023. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends a meeting of the Prosecutor General's Office Board in Moscow, Russia, Wednesday, March 15, 2023. (Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na Putina za činy na Ukrajine