Už v roku 2019 bol Ladislav Bašternák odsúdený na päť rokov väzenia, súčasťou trestu bolo aj prepadnutie jeho majetku. Avšak ešte pred finálnym rozsudkom sa jeho bohatstvo zmenšilo na minimum, informuje portál Aktuality.sk.

Majetky previedol na rodinu a známych

Bašternák totiž svoj majetok previedol na svoju manželku a známych, preto existuje podozrenie, že jeho krok bol účelový, o čom budú súdy ešte rozhodovať.

Podľa portálu získala luxusnú vilu na bratislavskom Slavíne jeho manželka, prepísal tiež byty, garáže, motorky, štvorkolky, ale aj akcie firmy, ktoré dostala darom jeho rodina či známi.

Bašternák si nechal iba niekoľko nebytových priestorov, 12-tisíc eur na účte, niekoľko zbraní, zadlženú firmu a byt, v ktorom svojho času býval Robert Fico. To všetko už štát zhabal.

Ako informuje spravodajský web, speňažovanie majetku vtedy mala na starosti konkurzná správkyňa Lenka Ivanová. Tá mala možnosť prevody majetkov napadnúť na súde, na Bašternákových krokoch však nevidela nič podozrivé.

NAKA správkyňu obvinila

Národná kriminálna agentúra (NAKA) podľa zistení webového portálu teraz správkyňu obvinila „z pokusu o obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku“. V prípade dokázania viny jej hrozí trest desať až pätnásť rokov väzenia, keďže vyčíslený majetok má podľa polície hodnotu 6,65 milióna eur.

„Moje obvinenie považujem za hrubo nezákonné, a preto som proti nemu podala sťažnosť. Trvám na tom, že som nevinná a nikdy som sa žiadnej trestnej činnosti nedopustila,“ reagovala Ivanová pre Aktuality.sk.

Na situáciu bola upozornená

Na prevod majetkov a nečinnosť Ivanovej upozorňovali odborníci a právnici, Nadácia Zastavme korupciu, ministerstvo spravodlivosti či pôvodný veriteľ v konkurze Slovenská sporiteľňa. Vyzývali ju, aby konala a podala odporovacie žaloby, píšu Aktuality.sk. Podľa portálu sa o takýto postup ani len nepokúsila.

Až po výmene vtedajšej vlády začal Okresný súd Bratislava konať. Zablokoval pôvodné majetky, súčasní majitelia s nimi preto nemôžu ďalej nakladať.

Dve pokuty od ministerstva

Medzičasom dostala Ivanová on ministerstva spravodlivosti dve pokuty. Prvá, päťstoeurová, sa týka nezverejňovania informácií vo verejnom registri úpadcov.

Za to, že sa „svojím postupom dopustila porušenia základných povinností správcu konať pri výkone správcovskej činnosti zodpovedne, čestne, svedomito, s odbornou starostlivosťou a bez zbytočných prieťahov“ mala zaplatiť druhú pokutu, tentokrát až vo výške 5-tisíc eur, na čo v minulosti nereagovala.

Bašternákove majetky si môžete pozrieť v galérii