Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR investovala do svojej modernizácie a sprevádzkovala nový komunikačný informačný systém, pomocou ktorého dokáže štát sledovať stavy vybraných zásob a v krízovej situácii ponúknuť prehľad položiek, ktoré má SŠHR k dispozícii. Aktuálne má nakúpené jadrové palivo, ropné produkty a základné potraviny, ktoré majú zabezpečiť energetickú a potravinovú bezpečnosť krajiny, informoval predseda SŠHR Ján Rudolf.

„Vláda Slovenskej republiky v minulosti schválila viac ako 20 miliónov eur pre Správu štátnych hmotných rezerv. Z tohto objemu sme nakúpili jadrové palivo, čím sme zabezpečili energetickú bezpečnosť štátu. Tiež potraviny, pšenicu, ryžu, ale aj ďalšie položky pohotovostných zásob, ako sú matrace, deky, karimatky, jednoducho všetko, čo je potrebné pre prípadné krízové situácie,“ uviedol J. Rudolf a dodal, že ďalšie tri milióny použili na nákup pšenice.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja a Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič zablahoželal SŠHR k 30. výročiu svojho fungovania. „Som veľmi rád, že po skúsenostiach, aké sme mali pred tromi rokmi, kde štátne hmotné rezervy neboli pripravené na covid-19, môžeme dnes hovoriť, že štátne hmotné rezervy po trojročnom vedení pána Rudolfa sú pripravené,“ uviedol J. Viskupič.

SŠHR okrem toho pripravila aj nový zákon o štátnych hmotných rezervách, ktorý má zjednodušiť proces ich tvorby a hospodárenia s nimi. Výsledkom má byť okrem zrýchlenia procesov aj zvýšenie úrovne bezpečnosti Slovenskej republiky, ktorá musí byť zabezpečovaná koordinovane, efektívne, transparentne a včas. Preto úrad zaviedol tiež systém manažérstva kvality a zvýšil úroveň manažérskych a hospodárskych kompetencií, analytickej činnosti, efektívnej evidencie a metodologických postupov pre optimalizáciu štátnych hmotných rezerv, ako aj technologicko-materiálneho zabezpečenia.

Ďalšie dôležité správy

WA 17 Brusel - Slovenský premiér Eduard Heger  odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na druhý a záverečný deň summitu EÚ v Bruseli v piatok 25. marca 2023. Európski lídri sa v piatok stretli, aby rokovali o hospodárskych a finančných problémoch a bankových pravidlách a snažili sa utlmiť obavy z možných rizík pre európskych spotrebiteľov v dôsledku bankových problémov v USA a Švajčiarsku. FOTO TASR/AP 

Slovakia's Prime Minister Eduard Heger speaks with the media as he arrives for an EU sum
Neprehliadnite

Vláda schválila nový zákon o štátnych hmotných rezervách, mal by zjednodušiť jednotlivé procesy