Dodávky ruského plynu pre štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) by vo štvrtok mohli klesnúť až o 30 percent oproti dohodnutému kontraktu. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta s tým, že toto krátenie nemá žiadny vplyv na zákazníkov. Pokles dodávok ruského plynu zo západu Európy na Slovensko eviduje aj prepravca eustream.

Diverzifikovali zdroje plynu

„Dnes očakávame na základe informácií od spoločnosti Gazprom Export, že dodávky plynu v rámci nášho kontraktu budú nižšie o približne 30 percent," uviedol Šebesta. SPP sa uzavretím kontraktu na plyn zo Severného mora a ďalšími plánovanými dodávkami skvapalneného zemného plynu LNG počas roka podarilo diverzifikovať zdroje plynu a zvýšiť bezpečnosť dodávok plynu na Slovensku.

„Uzavretie predmetných zmlúv, prostredníctvom ktorých sme schopní pokryť približne 65 percent spotreby našich zákazníkov, je spolu s aktuálnym vtláčaním plynu do zásobníkov prejavom zodpovednosti a spoľahlivosti SPP pri riešení aktuálnych výziev na trhu s energiami," dodal Šebesta.

Dodávky budú nižšie 

Pokles dodávok ruského plynu už eviduje aj pološtátny prepravca eustream. Zatiaľ čo ešte v stredu pritieklo na Slovensko zo západu na vstupe Lanžhot 38 miliónov metrov kubických plynu, vo štvrtok už spoločnosť očakáva pokles dodávok na necelých 27 miliónov metrov kubických. Z Ukrajiny na vstupe Veľké Kapušany priteká v posledných týždňoch štandardne okolo 38 miliónov metrov kubických ruského plynu denne.

Ďalšie dôležité správy

PK 25 Berlín - Na snímke nemecký minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck počas tlačovej konferencie na záver stretnutia ministrov klímy, energetiky a životného prostredia krajín G7 v Berlíne v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR/AP

German Economy and Climate Minister Robert Habeck speaks during the closing press conference of the meeting of the G7 Ministers for Climate, Energy and Environment in Berlin, Germany, Monday, May. 27, 2022. (Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)
Neprehliadnite

Gazprom umelo tlačí ceny zemného plynu hore, uviedol nemecký minister hospodárstva