Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch sa v máji medziročne zvýšili o päť percent, teda viac ako sa čakalo a najviac od augusta 2008.

Medzimesačne rast cien sa spomalil na 0,6 z aprílových 0,8 percenta. Vo štvrtok to uviedlo americké ministerstvo práce. V apríli bola inflácia 4,2 percenta, najviac od septembra 2008.

Štíhlosť sa rodí v potravinách.
Neprehliadnite

Globálne ceny dovozu potravín tento rok vzrastú o 12 percent na nový rekord

Analytici čakali, že sa spotrebiteľské ceny v máji medziročne zvýšia o 4,7 percenta. Pri medzimesačnej zmene analytici predpokladali rast o 0,4 percenta.

Na májovom raste cien mal podiel rastúci dopyt po tovare cestovanie, stravovanie vonku a návštevy zábavných podnikov v rýchlo sa otvárajúcej americkej ekonomike. Záujem spotrebiteľov však naráža na nedostatok súčiastok a surovín, čo ženie ceny nahor.

Výrobná linka závodu Kia Motors Slovakia v Žiline
Neprehliadnite

Slovenský priemysel výrazne rástol, produkcia v apríli stúpla o viac ako 60 percent

Takzvaná jadrová inflácia, ktorá neberie do úvahy kolísavejšie ceny energií a potravín, stúpla medziročne o 3,8 percenta, teda najviac od roku 1992. V apríli pridala tri percentá.

V medzimesačnom porovnaní sa jadrová inflácia, ktorú americká centrálna banka (Fed) považuje za dôležitejší ukazovateľ než klasický index spotrebiteľských cien, zvýšila o 0,7 percenta, čo je tiež viac, než sa čakalo.