Spotrebiteľské ceny sa v novembri 2020 udržali nízko, medziročná inflácia 1,5 percenta je druhá najnižšia v tomto roku a o polovicu nižšia ako pred rokom. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Dynamika rastu cien v medziročnom porovnaní počas novembra spomalila oproti októbru o 0,1 percentuálneho bodu, inflácia sa tak udržuje na minimách v porovnaní so situáciou pred koronakrízou. Aktuálna hodnota je druhá najnižšia v tomto roku.

V novembri boli ceny medziročne vyššie najmä v zložkách, ktoré patria k menším v štruktúre výdavkov slovenských domácností, ako napr. v odbore hotely a reštaurácie, rozličný tovar a služby, ako aj zdravotníctvo. Rast inflácie zmierňovali hlavne nižšie ceny v doprave.

Na snímke žena vchádza do otvoreného obchodu  na Hlavnej ulici v Košiciach 4. novembra 2020. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Na Slovensku sa rast spotrebiteľských cien zrýchlil po prvý raz od minuloročného novembra

Spotrebiteľské ceny sa v novembri v porovnaní s októbrom v úhrne zvýšili o 0,1 percenta. Na medzimesačný vývoj mali vplyv najmä vyššie ceny v rekreácii a kultúre o 0,6 percenta, rástli najvýraznejšie od začiatku koronakrízy. Mieru medzimesačnej inflácie ovplyvnili tiež vyššie ceny za dopravu, ako aj alkoholické nápoje a tabak. V priemere za jedenásť mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2 percenta.

Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2020 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov, za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 1,5 percenta, za domácnosti dôchodcov o 1,6 percenta. V priemere za jedenásť mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,9 percenta, za domácnosti dôchodcov o 2,2 percenta a za nízkopríjmové domácnosti o 2,1 percenta.