Spotrebiteľské ceny idú nahor aj v najväčších ázijských ekonomikách, pričom v Južnej Kórei dosiahla inflácia najvyššiu úroveň za takmer štvrťstoročie. Informoval o tom v utorok server RTTNews, ktorý sa odvolal na údaje juhokórejských štatistikov.

Podľa juhokórejského štatistického úradu vzrástli spotrebiteľské ceny vo štvrtej najväčšej ázijskej ekonomike v júni medziročne o 6 percent po májovom raste o 5,4 percenta. Júnový výsledok, ktorý prekročil aj očakávania rastu cien o 5,9 percenta, predstavuje najvyššiu mieru inflácie od novembra 1998.

Zrýchlenie inflácie zvyšuje tlak na centrálnu banku, aby pristúpila k ďalšiemu sprísneniu menovej politiky. Ekonómovia očakávajú, že Bank of Korea zvýši hlavnú úrokovú sadzbu v júli o 50 bázických bodov a v auguste a septembri ju posunie nahor v každom mesiaci o 25 bázických bodov.

Najvýraznejšie sa pod júnový vývoj inflácie v Južnej Kórei podpísali ceny energií a potravín. Bez ich započítania dosiahla takzvaná jadrová inflácia 3,9 percenta. V máji predstavovala 3,4 percenta.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Južnej Kórei zvýšili v júni o 0,6 percenta. Oproti vývoju v máji sa inflácia mierne spomalila, keď v máji sa ceny medzimesačne zvýšili o 0,7 percenta. Očakávalo sa však výraznejšie spomalenie inflácie na 0,5 percenta.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 archív Berlín - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2021 ceny červenej a zelenej papriky v supermarkete v Berlíne.  Veľkoobchodné ceny v Nemecku v auguste 2021 opäť vzrástli, a najprudšie od roku 1974. Prispeli k tomu nízky porovnávací základ z minulého roka aj strmé zvýšenie cien mnohých surovín a komponentov. Analytici pozorne sledujú veľkoobchodné ceny v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, pretože im naznačujú, ktorým smerom sa bude vyvíjať inflácia v tejto krajine aj v celom
Neprehliadnite

Takmer všetci nemeckí maloobchodníci plánujú zvýšiť ceny