Inflácia v eurozóne sa v marci zrýchlila na 1,3 percenta z februárovej úrovne 0,9 percenta. Uviedol to v piatok štatistický úrad Európskej únie, ktorý tak potvrdil svoj predbežný odhad z konca marca.

Spotrebiteľské ceny v menovej únii tak zrýchlili tempo rastu už tretí mesiac po sebe. Na porovnanie, v marci minulého roka predstavovala medziročná miera inflácie 0,7 percenta.

Jadrové spotrebiteľské ceny, ktoré nezahŕňajú energie, potraviny, alkohol a tabakové výrobky, tempo rastu zmiernili. Rast dosiahol 0,9 percenta oproti 1,1-percentnej úrovni vo februári. Aj v tomto prípade Eurostat potvrdil údaje z konca marca.

nakupovanie
Neprehliadnite

Svetové ceny potravín ďalej rastú, sú najvyššie od polovice roka 2014

V prípade Európskej únie dosiahla medziročná miera inflácie v marci 1,7 percenta. Opäť je to zrýchlenie, keď vo februári spotrebiteľské ceny vzrástli o 1,3 percenta.

Grécko ako jediné z krajín EÚ zaznamenalo pokles cien, a to o 0,2 percenta. V prípade ďalších krajín najslabší rast cien evidovali Portugalsko, Malta, Írsko a Slovinsko, vo všetkých prípadoch sa ceny zvýšili o 0,1 percenta.

Naopak, najvýraznejší rast spotrebiteľských cien zaznamenalo Poľsko (4,4 percenta), nasledovalo Maďarsko (3,9 percenta), Rumunsko a Luxembursko, kde sa ceny zvýšili o 2,5 percenta. Na Slovensku dosiahla medziročná miera inflácie 1,5 percenta.