Spotrebiteľské ceny v eurozóne sa v januári zotavili z decembrového medziročného poklesu o 0,3 percenta a vzrástli o 0,9 percenta. Ukázali to v utorok spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré potvrdili predbežný odhad. Napriek oživeniu zostáva miera inflácie v euroregióne hlboko pod cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky, ktorou je inflácia tesne pod hranicou 2 percentá.

Na ilustráciu, v januári 2020 bola miera inflácie v eurozóne na úrovni 1,4 percenta. Eurostat ďalej uviedol, že v celej Európskej únii (EÚ) sa tempo rastu spotrebiteľských cien v januári 2021 zrýchlilo na 1,2 percenta z 0,3 percenta v decembri. Bolo však pomalšie ako 1,7 percenta v januári 2020.

Keďže v penzii vám bude chýbať k čistej mzde tretina peňazí, budete sa musieť uskromniť.
Neprehliadnite

Svetové ceny potravín stúpli najviac od júla 2014

Spomedzi členských štátov EÚ najnižšiu medziročnú mieru inflácie zaznamenali v januári Grécko (-2,4 percenta), Slovinsko (-0,9 percenta) a Cyprus (-0,8 percenta). A naopak, najvyššiu infláciu vykázali Poľsko (3,6 percenta), Maďarsko (2,9 percenta) a Česko (2,2 percenta). Na Slovensku sa medziročná miera inflácie v januári znížila na 0,7 percenta z 1,6 percenta v decembri.

V porovnaní s decembrom medziročná miera inflácie klesla v troch členských štátoch, zostala stabilná v šiestich a v 18 vzrástla. Čo sa týka jednotlivých komponentov, v januári mali najvyšší príspevok k ročnej miere inflácie v eurozóne ceny služieb , a to 0,65 percentuálneho bodu (pb). Nasledovali ceny neenergetických priemyselných výrobkov (0,37 pb), potravín, alkoholu a tabaku (0,30 pb). Ceny energií mali záporný príspevok, a to 0,41 pb.