Vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Diana Santusová absolvovala vyšetrenie na polygrafe na Národnom bezpečnostnom úrade (NBÚ) aj za prítomnosti príslušníkov Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru (KEÚ), tvrdí NBÚ.

O vyšetrenie požiadal ÚIS, úrad mu vyhovel vzhľadom na dohodu podpísanú s Ministerstvom vnútra SR. Vyplýva to zo stanoviska NBÚ, ktoré TASR poskytol hovorca Peter Habara.

NBÚ vysvetľuje, že vykonať polygrafické vyšetrenie môže na žiadosť inej štátnej inštitúcie, s ktorou má uzavretú dohodu.

S otázkou, či je možné detektor lži absolvovať aj v súčinnosti s odborníkmi z Policajného zboru, ho prvý raz kontaktoval ÚIS ešte koncom augusta. Po ďalšej komunikácii sa podľa Habaru obe strany dohodli, že na vyšetrení budú traja príslušníci NBÚ a traja príslušníci KEÚ.

„Otázky na polygraf dodalo pred vyšetrením ministerstvo vnútra. Obe strany podpísali zápisnicu a samotné finálne vyhodnotenie už realizoval rezort vnútra," priblížil hovorca.

Súvisiace podklady k vykonaniu vyšetrenia odovzdá vo štvrtok 21. októbra riaditeľ NBÚ Roman Konečný Osobitnému kontrolnému výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti NBÚ.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) predtým skonštatoval, že Santusová mala vyšetrenie na polygrafe podstúpiť, aby sa vysvetlili podozrenia spojené s jej osobou. Od začiatku proces podľa neho sprevádzajú obštrukcie.

„Údajne sa zúčastnila na nejakom súkromnom (vyšetrení na polygrafe, poznámka TASR) a napokon na NBÚ. Nehovorím, že to nie je nemožné, ale minimálne je to neštandardné," komentoval.

Mikulec poukázal na nariadenie ministra vnútra, ktoré hovorí, že príslušníci polície majú vyšetrenie absolvovať na KEÚ. Pýtal sa, prečo Santusová spochybňuje danú inštitúciu.

D. Santusová je bývalou vedúcou špecializovaného vyšetrovacieho tímu zriadeného v pôsobnosti Úradu inšpekčnej služby. V júli jej pozastavili činnosť. Zdôvodnili to pochybnosťami o jej objektivite a nestrannosti.

NAKA - ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Vyšetrovateľka Santusová tvrdí, že ju chcú účelovo zdiskreditovať policajti zo skupiny Očistec