Športový reťazec Decathlon oznámil, že v mestách Calais a Grande-Synthe na severe Francúzska pozastavil predaj kajakov a ďalších člnov. Na kajakoch sa z tejto oblasti minulý týždeň pokúsilo niekoľko migrantov preplávať Lamanšský prieliv a tieto pokusy zrejme skončili tragicky, napísala agentúra AFP. Počet ľudí, ktorí sa snažia dostať touto cestou do Británie, sa od začiatku novembra zvýšil.

Decathlon potvrdil, že jeho krok súvisí s pokusmi migrantov preplávať Lamanšský prieliv. „Veľmi trváme na tom, aby naši zákazníci pri používaní našich výrobkov nečelili rizikám, a to za žiadnych okolností," uviedol reťazec. Podľa francúzskej stanice BFM TV bol predaj kajakov v Calais pozastavený už v piatok.

Zmizli traja migranti

Úrady minulý týždeň zaznamenali niekoľko pokusov migrantov preplávať na kajaku či inom športovom nemotorovom člne Lamanšský prieliv. V piatok ohlásili, že v mori zmizli traja migranti, ktorí sa snažili preplávať prieliv medzi Francúzskom a Britániou na tomto druhu plavidla. Prekonať kanál na malom člne bez motora je ale veľmi nebezpečné kvôli hustej námornej prevádzke, vetrom, prúdom a nízkej teplote vody. 

Počet pokusov stúpa

Podľa odborníkov sa o to pokúšajú hlavne migranti, ktorí nie sú súčasťou siete prevádzačov. Počet ľudí, ktorí sa chcú bez povolenia dostať touto cestou do Británie, v poslednom čase stúpa. Minulý štvrtok sa na túto cestu vydalo zhruba 1 000 ľudí, čo bol rekordný počet. Vlani sa za celý rok o cestu pokúsilo približne 8 400 ľudí, tento rok už je to vyše 23-tisíc osôb.

Migrácia cez Lamanš je predmetom sporu medzi Parížom a Londýnom

Vláda Borisa Johnsona sa pri odchode z Európskej únie zaviazala, že sprísni hraničné kontroly a obmedzí migráciu do krajiny. Francúzskej strane vyčíta, že napriek britským investíciám sa dostatočne nesnaží, aby zabránila migrantom v odplávaní od francúzskych brehov.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin v pondelok uviedol, že Británia si môže za problém s migráciou sčasti sama. Podľa neho v susednej krajine funguje nelegálny trh práce, ktorý je pre migrantov lákavý. Londýn a Paríž dnes ohlásili, že posilnia vzájomnú spoluprácu, aby zamedzili pokusom prekonať nelegálne Lamanšský prieliv.

JB 5 Rudninkai Archív - Na archívnej snímke zo 4. augusta 2021 migranti stoja za plotom v novopostavenom utečeneckom tábre na vojenskej tréningovej základni, 38 km južne od Vilniusu. Niekoľkí bieloruskí pohraničníci prekročili litovské hranice pri tom, ako do Litvy pretláčali desiatky migrantov. V utorok 17. augusta to uviedla litovská ministerka vnútra Agné Bilotaité, informovala agentúra AFP.
Neprehliadnite

Ostnatý drôt, kamery, cez dvere len s čipom, skenery. Migranti, vitajte v gréckom tábore