Skúsenosti miliónov ľudí z celého sveta však ukazujú, že to tak nie je. Niektorí, ktorí začnú pravidelne cvičiť, o čosi schudnú, iní nie. Niektorí dokonca priberú.

Evolučný biológ Herman Pontzer svojim pokusom v Tanzánii ukázal, že ľudský metabolizmus je komplexná záležitosť. Viac o svojom objave a chybnej vede metabolizmu napísal v knihe Burn: The Misunderstood Science of Metabolism.

Domorodci prekvapili

Vedci 11 dní sledovali pohyb tanzánskych  zberačov a zároveň ich výdaj energie – pri práci, aj v pokoji. Výdaj energie v pokoji sa označuje ako bazálny metabolizmus. Sledovanie ich metabolizmu umožnila nová technológia pitia tekutín s izotopmi a ich zber v moči.

Domorodci neprekvapili množstvom pohybu, ktorý za deň vykonajú. Muž zberač prejde v priemere viac ako 10 kilometrov, čo je množstvo pohybu priemerného Američana za týždeň.

Prekvapujúce je však úplne iné zistenie – za deň vynaložia obaja rovnaké množstvo kalórií, napriek tomu že Afričania vykonajú omnoho viac fyzickej aktivity.

Vedci na základe experimentu skonštatovali, že celkový výdaj energie človeka sa drží iba v úzkom okne. Je jedno, aký životný štýl vedie.

Kľúč k bazálnemu metabolizmu

Až doteraz bola veda o metabolizme založená na zlých základoch. Predpokladalo sa, že čím viac ľudia športujú, tým viac energie vydávajú nielen pri športe, ale aj v pokoji. Šport mal naštartovať bazálny metabolizmus, ktorý mal rýchlejšie spaľovať tuk. V skutočnosti sa ukázal pravý opak.

Outdoor Service Continues Through Winter In New York City Due To Pandemic Restrictions
Neprehliadnite

Pandémia covidu zatienila pandémiu obezity. Lockdowny ju ďalej zhoršujú

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa