Skúsenosti miliónov ľudí z celého sveta však ukazujú, že to tak nie je. Niektorí, ktorí začnú pravidelne cvičiť, o čosi schudnú, iní nie. Niektorí dokonca priberú.

Evolučný biológ Herman Pontzer svojim pokusom v Tanzánii ukázal, že ľudský metabolizmus je komplexná záležitosť. Viac o svojom objave a chybnej vede metabolizmu napísal v knihe Burn: The Misunderstood Science of Metabolism.

Domorodci prekvapili

Vedci 11 dní sledovali pohyb tanzánskych  zberačov a zároveň ich výdaj energie – pri práci, aj v pokoji. Výdaj energie v pokoji sa označuje ako bazálny metabolizmus. Sledovanie ich metabolizmu umožnila nová technológia pitia tekutín s izotopmi a ich zber v moči.

Domorodci neprekvapili množstvom pohybu, ktorý za deň vykonajú. Muž zberač prejde v priemere viac ako 10 kilometrov, čo je množstvo pohybu priemerného Američana za týždeň.

Prekvapujúce je však úplne iné zistenie – za deň vynaložia obaja rovnaké množstvo kalórií, napriek tomu že Afričania vykonajú omnoho viac fyzickej aktivity.

Vedci na základe experimentu skonštatovali, že celkový výdaj energie človeka sa drží iba v úzkom okne. Je jedno, aký životný štýl vedie.

Kľúč k bazálnemu metabolizmu

Až doteraz bola veda o metabolizme založená na zlých základoch. Predpokladalo sa, že čím viac ľudia športujú, tým viac energie vydávajú nielen pri športe, ale aj v pokoji. Šport mal naštartovať bazálny metabolizmus, ktorý mal rýchlejšie spaľovať tuk. V skutočnosti sa ukázal pravý opak.

Outdoor Service Continues Through Winter In New York City Due To Pandemic Restrictions
Neprehliadnite

Pandémia covidu zatienila pandémiu obezity. Lockdowny ju ďalej zhoršujú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa