České domácnosti sa pripravujú na krízu. „Chcú variť, piecť a kúriť, ale majú obavy z rastúcich cien elektriny a možných výpadkov plynu. Preto extrémne vzrástol záujem o sporáky na tuhé palivá,“ hovorí Libor Eisenhammer, ktorý vlastní veľkú predajňu kachlí a krbových vložiek v Touchoviciach pri Loun. Bežne sa na sporák čakalo približne tri týždne, teraz je to sedem až desať mesiacov, informuje portál e15.cz.

Obavy z cien energií

„Nárast kvôli obavám z cien plynu a elektriny je citeľný. V súčasnej dobe máme 2600 objednávok a nestíhame vyrábať, pretože nám komplikujú výrobu výpadky dodávok materiálov,“ opísal pre e15 Pavel Bortl, obchodný manažér firmy KVS Moravia, ktorá kachle vyrába.

K pôvodnému účelu, teda vykurovaniu, sa v poslednej dobe vracajú kachle na drevo či drevené brikety, ktoré predtým slúžili ako interiérový doplnok. Podľa odborníkov to bolo poznať už podľa tohtoročnej vykurovacej sezóny.

„Už niekoľko rokov rastie záujem o vykurovanie drevnou biomasou, konkrétne kusovým drevom, prípadne drevnými lisovanými briketami. V poslednom polroku potom veľmi strmo. Možno to pozorovať aj na rastúcom záujme o prácu kachliarskych firiem, zohnať pre nejaký dohľadný termín remeselníka v tomto odbore je takmer nemožné,“ uviedol pre e15 prezident Cechu kachliarov Libor Soukup.

Záujem o drevo rastie

„Záujem o vykurovanie drevom jednoznačne rastie, ľudia toto palivo vnímajú ako stabilné, ekologické a cenovo prijateľnejšie ako elektrinu či plyn. V posledných mesiacoch sledujeme väčšie zameranie najmä na akumulačné systémy, ktoré zvládnu vykúriť celý dom na jedno až dve priloženia,“ uviedol Petr Banasinski, konateľ spoločnosti Hoxter, ktorá vyrába krbové a kachľové vložky.

K extrémnym zmenám však nedošlo, čo potvrdzuje vedúci katedry technických zariadení budov Fakulty stavebnej ČVUT v Prahe Karel Kabele. „Zmena zdroja vykurovania v priebehu vykurovacej sezóny nie je úplne jednoduchá aj vzhľadom na to, že sa jedná o pomernú nákladnú záležitosť. Nemám informácie o tom, že by nastávali okamžité masívne zmeny,“ doplnil.

S ním súhlasí aj Banasinski. „Ľudí, ktorí v aktuálnej vykurovacej sezóne chceli svoj súčasný systém nahradiť čo najskôr vykurovaním drevom, bolo niekoľko percent. Väčšina o tejto možnosti uvažuje v horizonte najbližších mesiacov,“ uviedol.

Neistota okolo plynu

Dôvodom má byť neistota okolo plynu. Agentúra Bloomberg informuje, že starý kontinent v najbližších týždňoch a mesiacoch zažije prerušenie dodávok plynu. Prvé škrty by mohli prísť už 22. apríla, keď bude potrebné vykonať platby za marcové dodávky plynu a Moskva ich očakáva v rubľoch.

„Snahu o obstaranie alternatívneho vykurovania ešte urýchlil vývoj posledných týždňov a debata spojená s možnými obmedzeniami dodávok ruského plynu. Do preferencií užívateľov sa súčasné dianie prepisuje pomerne silne,“ zdôraznil pre e15 konateľ spoločnosti Hoxter. Zásadnejšie zmeny očakáva až po konci vykurovacej sezóny. „Vplyv na to budú mať najmä vyčíslené náklady vo vyúčtovaní za uplynulý rok," doplnil manažér.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Európsky parlament navrhol striktnejšie pravidlá napĺňania zásobníkov plynu pred zimou