Spor medzi Francúzskom, Spojenými štátmi a Austráliou, ktorý sa týka vypovedania zmluvy na výrobu a dodávku francúzskych ponoriek, pravdepodobne nebude mať žiadny vplyv na „vojenskú spoluprácu" v rámci NATO, uviedol v sobotu admirál Rob Bauer, predseda Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie.

Francúzsko vo štvrtok kritizovalo prekvapivé rozhodnutie Austrálie, ktorá zrušila „zmluvu storočia" na výstavbu konvenčných ponoriek uzavretú s Francúzskom a namiesto toho uprednostňuje ponorky poháňané jadrovou energiou a postavené s využitím amerických a britských technológií.

Kontrakt z roku 2016 sa týkal zostrojenia 12 ponoriek, ktoré mala francúzska firma Naval Group vyrobiť pre austrálske námorné sily. Kontrakt mal hodnotu 31 miliárd eur a šlo o najväčší obranný kontrakt zo strany Austrálie.

Projekt sa však oneskoroval najmä z dôvodu požiadavky Canberry, aby mnohé komponenty pochádzali z miestnych zdrojov.

„Je to naozaj rana do chrbta. S Austráliou sme nadviazali vzťah dôvery, táto dôvera bola zradená," povedal vo štvrtok v reakcii na vypovedanie tejto zmluvy Austráliou  francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian pre rozhlasovú stanicu France Info.

Le Drianovo vyjadrenie je reakciou na stredajšie oznámenie Británie, Spojených štátov a Austrálie, že podpísali bezpečnostnú zmluvu o zdieľaní pokročilých obranných technológií so snahou kontrovať Číne.

Toto partnerstvo zároveň umožní Austrálii po prvý raz zostrojiť ponorky na atómový pohon.

Trilaterálna zmluva s názvom AUKUS bude tiež zahŕňať spoluprácu v oblasti umelej inteligencie, kvantových technológií a kybernetiky.

V reakcii na tento vývoj udalostí francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok povolal do Paríža veľvyslancov svojej krajiny v USA a Austrálii.

WA 25 Pearl Harbor - Jadrová ponorka SSN 776 sa vracia spät na základňu v Pearl Harbore 13. septembra 2021. Francúzsko kritizuje prekvapivé rozhodnutie Austrálie, ktorá zrušila
Neprehliadnite

Francúzsko kritizuje USA a Austráliu za zrušenie kontraktu na ponorky, odvolalo veľvyslancov