Americká spoločnosť Virgin Galactic, ktorá sa zameriava na vesmírnu turistiku, začala opätovne predávať letenky na svoje vesmírne lety so štartovacou sumou 450-tisíc dolárov za jedno miesto. Informovala o tom v piatok stanica BBC.

Krok prichádza po tom, ako spoločnosť pod vedením Richarda Bransona v júli úspešne vykonala svoj prvý let k hraniciam vesmíru s plnou posádkou. Virgin Galactic plánuje začať komerčné lety na budúci rok po vykonaní niekoľkých ďalších testov.

Jeff Bezos oslavuje úspešnú skúšku rakety New Shepard.
Neprehliadnite

Prvý let Blue Origin miliardára Bezosa bol úspešný

Spoločnosť už predtým predávala letenky za 250-tisíc dolárov, ale po tragickej nehode svojho zariadenia v roku 2014 ich predaj zastavila. Júlová úspešná testovacia misia viedla k obnoveniu záujmu verejnosti o ponuku tejto firmy.

Virgin Galactic momentálne v oblasti rozvoja vesmírnej turisticky súperí so spoločnosťami Blue Origin pod vedením Jeffa Bezosa a SpaceX pod vedením Elona Muska.

Len niekoľko dní po júlovej misii, na ktorej sa zúčastnil aj samotný Branson, uskutočnil prvý testovací let s plnou posádkou na vlastnom zariadení aj Bezos. Predpokladá sa, že Blue Origin bude ponúkať letenky za 200-tisíc až 300-tisíc dolárov.

JB 105 Truth or Consequences - Zakladateľ spoločnosti Virgin Galactic, britský miliardár Richard Branson oslavuje s členmi posádky po úspešnom návrate raketoplánu VSS Unity spoločnosti Virgin Galactic z hranice vesmíru v rámci skúšobného letu, na leteckej základni Truth or Consequences 11. júla 2021. Raketoplán VSS Unity spoločnosti Virgin Galactic na palube s jej zakladateľom, britským miliardárom Richardom Bransonom, sa po skúšobnom lete, pri ktorom dosiahol hranicu vesmíru, bezpečne vrátil na
Neprehliadnite

Miliardár Branson vyletel do vesmíru a spustil súťaž o ďalšiu cestu. Amazon sa mu posmieva

Spoločnosť SpaceX medzitým vlani podnikla prvý testovací let s ľudskou posádkou k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Na základe partnerstva s americkou vesmírnou agentúrou NASA plánuje spoločnosť dopravovať astronautov na ISS.

Spacex zároveň v tomto roku hodlá vyslať na desaťdňovú vesmírnu misiu trojicu turistov.

Virgin Galactic bude záujemcom ponúkať jednotlivé letenky, ako aj „rodinné balíčky". Možnosťou má byť aj rezervácia celého vesmírneho lietadla, píše BBC.

Už pred zastavením predaja leteniek v roku 2014 ich firma predala približne 600. Ďalší let vesmírneho lietadla spoločnosti Virgin Galactic sa očakáva koncom septembra.