Výrobca elektromobilov Tesla patriaci supermiliardárovi Elonovi Muskovi si otvoril nové predajné a servisné stredisko v čínskom regióne Sin-ťiang, domove moslimskej menšiny Ujgurov, ktorú OSN a viaceré ľudskoprávne organizácie pokladajú za utláčanú etnickú skupinu, napísala CNBC

Poznan,,Poland,-,September,,13,,2017:,Key,For,Tesla,Car
Neprehliadnite

Tesla si razí cestu vpred, vlani zvýšila predaj elektrických áut o 87 percent

Tesla sa rozhodnutím príliš nechválila

Spoločnosť Tesla svoj krok oznámila 31. decembra na sociálnej sieti Weibo, ktorá sa v Číne teší veľkej obľube.

„Stredisko Tesly v Urumči je oficiálne otvorené... Ako prvé predajné miesto Tesly v Sin-ťiangu. Toto centrum spája predaj, servis a dodávky. Stredisko umožní zákazníkom v Sin-ťiangu využiť všetky naše služby na jednom mieste," píše sa vo vyhlásení Tesly.

Tesla model 3
Neprehliadnite

Tesla zvoláva do servisu takmer pol milióna vozidiel Model 3 a Model S

Čína údajne porušuje ľudské práva

Sin-ťiang je regiónom bohatým na nerastné suroviny a ťažbu, dôležitý pre poľnohospodársku produkciu – najmä pestovanie bavlny a paradajok – a je tiež priemyselným centrom.

Podľa odhadov expertov OSN sa za posledné roky do zadržiavacích táborov v Sin-ťiangu dostalo vyše milión Ujgurov a príslušníkov iných moslimských menšín v rámci vládnej kampane na násilnú asimiláciu etnických menšín v Číne. Peking tieto obvinenia odmieta.

Kritika z každej strany

Rada pre americko-muslinské vzťahy napríklad uviedla, že Tesla otvorením predajne „podporuje genocídu".

„(Výkonný riaditeľ) Elon Musk musí predajňu Tesly v Sin-ťiangu zavrieť," dodala rada. Otvorenie predajne si vyslúžilo kritiku aj zo strany aliancie pre americký spracovateľský priemysel a amerického senátora Marca Rubia, poznamenala agentúra Reuters.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk čelí kritike Číny. Problémom sú satelity od Starlinku, kozmický odpad a aj Tesla