Podľa vyhlásenia z 30. júna, ktoré vydal Kremeľ a podpísal Putin, sa dekrét odvoláva na ohrozenie ruských národných záujmov a hospodárskej bezpečnosti. Podielnici majú jeden mesiac na to, aby sa vyjadrili, či v novej spoločnosti prevezmú podiel, a tí, ktorí sa ho vzdajú, nemusia byť plne odškodnení, uvádza sa vo vyhlásení.

Dekrét prenáša práva na projekt na novú ruskú spoločnosť a mohol by prinútiť zahraničných vlastníkov vrátane spoločnosti Shell, aby sa vzdali svojich investícií do tohto zariadenia.

Shell má v spoločnosti 27,5 percentný podiel v hodnote 4,1 miliardy dolárov. Sachalin-2 predstavuje približne 4 percentá súčasného svetového trhu so skvapalneným zemným plynom.

Podľa dekrétu podpísaného Putinom, ktorý citovala agentúra Bloomberg, sa v jeho texte uvádzajú hrozby pre národné záujmy a hospodársku bezpečnosť Ruska.

Energetický gigant Shell oznámil, že ukončí projekt po ruskej invázii na Ukrajinu a tiež uviedol, že sa nezaviaže k žiadnym novým investíciám v krajine. 

Ľudia oboznámení s projektom pre agentúru Bloomberg uviedli, že kľúčové čínske štátne energetické spoločnosti rokovali so spoločnosťou Shell o kúpe podielu.

Svet už teraz zápasí s prudkým nárastom cien palív, keďže Putin zintenzívňuje používanie plynu ako zbrane, a akákoľvek snaha Moskvy o prevzatie energetických aktív by mohla trhy ešte viac rozrušiť. Väčšina západných energetických firiem sa snaží opustiť ruské projekty, ale majú problém nájsť ochotných kupcov.

Ďalšie dôležité správy

WA 26 Rembelszczyzna - Na snímke plynová stanica spoločnosti Gaz-System v poľskej obci Rembelszczyzna neďaleko Varšavy v stredu 27. apríla 2022. Ruský dodávateľ plynu Gazprom ohlásil v utorok 26. apríla, že od stredy 27. apríla ukončí dodávky plynu pre Bulharsko a Poľsko. Rusko po novom požaduje platbu za plyn v rubľoch, čo väčšina štátov EÚ vrátane Slovenska odmietla. FOTO TASR/AP 

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks to media at the gas station of Gaz-System in Rembelszczyzna, ne
Neprehliadnite

Gazprom zastavil dodávky plynu firmám Orsted a Shell Energy Europe