Spoločnosť Markíza – Slovakia nemusí platiť podnikateľovi Marianovi Kočnerovi zmenku za 8,3 milióna eur, ktorú mal Kočner voči Markíze. Rozhodol o tom vo štvrtok Krajský súd v Bratislave, ktorý prejednával odvolanie Markízy. Pre TASR to potvrdil mediálny zástupca TV Markíza Mario Marcinek.

Odvolací súd zmenil rozsudok prvostupňového súdu a zamietol žalobu Kočnerovej spoločnosti Správa a inkaso zmeniek s.r.o. proti Markíze. Žalovanú sumu teda Markíza nemusí nakoniec Kočnerovej spoločnosti uhradiť.

Hlavné pojednávanie so Štefanom Á. v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza pred senátom ŠTS v Pezinku

Na snímke svedok Marián Kočner počas hlavného pojednávania so Štefanom Á. v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 3. júna 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

M. Kočner vypovedal v kauze televíznych zmeniek približne dve hodiny

Právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec označil rozsudok súdu za spravodlivý a zákonný. „Vždy sme vedeli, že príbeh o zmenkách vznikol len ako snaha získať podvodne peniaze od Markízy. Naše tvrdenia boli potvrdené aj dôkazmi vykonanými v trestnom konaní a zjavne presvedčili o vine páchateľov tohto gigantického podvodu aj Špecializovaný trestný súd. Zamietnutie Kočnerovej žaloby je logickým a spravodlivým zavŕšením tohto neuveriteľného príbehu chamtivosti," zhodnotil rozsudok Kamenec.

Odvolací súd konštatoval rozsiahle procesné pochybenia súdu prvého stupňa, keďže okresný súd dostatočne nevykonal dokazovanie v tomto zmenkovom konaní. „Odvolanie nie je prípustné, rozsudok bude právoplatným doručením procesným stranám," spresnil pre TASR Pavol Adamčiak, hovorca Krajského súdu v Bratislave.

Marcinek dodal, že rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu jednoznačne preukázali, že zmenka bola sfalšovaná. „Z dôkazov je zrejmé, že Kočner a Rusko si celý príbeh o zmenkách vymysleli, zmenky bez ostychu sfalšovali a predpokladali, že im korupční sudcovia pomôžu zmocniť sa vysokej sumy na úkor Markízy," uviedol Marcinek.

Štefan Agh
Neprehliadnite

Pokračuje proces v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza

O povinnosti bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska a v druhom rade aj samotnej TV Markízy zaplatiť Kočnerovej spoločnosti viac ako osem miliónov eur rozhodol v máji 2018 Okresný súd Bratislava V a sudkyňa Zuzana Maruniaková. Televízia sa voči rozhodnutiu odvolala. Rusko ako obžalovaný v prvom rade sa v tomto prípade neodvolal. O odvolaní Markízy z júna 2018 rozhodol vo štvrtok Krajský súd v Bratislave.

Sudkyňa Zuzana Maruniaková je v súvislosti s touto zmenkou obvinená zo zločinu prijímania úplatku formou spolupáchateľstva a za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, pričom sa priznala k manipulácii súdneho konania v prospech Kočnera. Kočner a Rusko sú už pre falšovanie aj tejto zmenky vo výkone trestu.